Na pitanje da li se voda s Mareze posljednjih godina muti češće nego ranije, Pejović objašnjava da to nije slučaj, već danas moderna tehnologija omogućava češće otkrivanje nepravilnosti.
"Naša laboratorija, koja je akreditovana u januaru, omogućava nam da pravovremeno primijetimo eventualne nepravilnosti u vodi. Prije njene izgradnje nije bilo tehničkih mogućnosti da to učinimo. Naime, dok voda ne bi postala vizuelno mutna, nijesmo mogli da znamo da je neispravna", kazala je ona.
Pejović navodi da se zamućenje ne vidi golim okom do 5 nefelometrijskih jedinica. Međutim, voda se ne preporučuje za piće čim pređe jednu nefelometrijsku jedinicu.
Laboratorija uzorke prikuplja sa 50 lokacija u glavnom gradu i vrši testiranja svakog dana.
"Kada je voda zamućena testovi se vrše čak na svakih sat. Kontrole sprovodi i Institut za javno zdravlje, koji prikuplja uzorke i ispituje ih ih nezavisno od Vodovoda", istakla je Pejović.
Dodatni indikator čistoće vode su pastrmke koje se nalaze u ribnjaku Vodovoda. U njihov bazen se upumpava dio viška vode, a pošto te ribe opstaju samo u jako čistim sredinama, dobar su dokaz kvaliteta vodoizvorišta Mareza.
Pejović objašnjava da zamućenje vode nastaje na izvoru usljed jakih padavina jednom do dva puta godišnje, zbog čega to nije moguće spriječiti. Zanimljivo je da se tačno porijeklo vode sa Mareze ne zna, iako su brojni stručnjaci iz zemlje i regiona pokušavali da utvrde od kuda se ona sliva do vodoizvorišta
"Pretpostavlja se da potiče iz planina na sjeveru te, kako neki stručnjaci smatraju, prolazi ispod korita Tare i Zete i izvire na Marezi. Pošto teče kroz tako velike dubine, prolazi kroz najfinije prirodne "filtere", te je jako visokog kvaliteta", kazala je Pejović.
Dokaz da voda potiče iz visokih predjela je poneki zalutali list bukve, koja raste samo na velikim nadmorskim visinama.
Voda se prikuplja na tri lokacije, a zatim se cijevima dnom obližnjeg jezera sprovodi ka crpnim stanicama Mareza 1 i Mareza 2.
Mareza 2 je savremenija, izgrađena je 1995, punih četiri i po decenije prije stanice Mareza 1, koja je trenutno u fazi rekonstrukcije.
"U Marezi 2 imamo četiri pumpe, kapaciteta 400 litara u sekundi, od kojih trenutno rade dvije. Redovno pratimo njihove parametre poput temperature motora i pumpe, pritiska u cjevovodima, nivoa hlora u vodi i ukupnog kumulativnog protoka", objašnjava mašinski inženjer Mirko Vukčević. Savremena oprema u kontrolnoj sobi, kao i motori pumpi marke "Micubiši" su japanska donacija.
Kompleks Mareza se nalazi pod dvadesetčetvoročasnovnom zaštitom. Brdski predjeli iznad vodoizvorišta su opasani kamenim zidom, visokim preko dva metra, na čijem vrhu se nalazi bodljikava žica.
"Dio prostora se nalazi pod video nadzorom. Postoji nekoliko punkotva na kojima se nalaze stražari. Takođe, najbitnija postrojenja su čuvana u svako doba dana i noći, tako da je nemoguće da dođe do narušenja bezbjednosti vodoizvorišta", kazao je šef obezbjeđenja Aleksandar Rakočević.
Redovne kontrole vode, jake mjere obezbjeđenja i savremena tehnologija čine Marezu vjerovatno najboljim vodoizvorištem u zemlji.
"Mi snabdjevamo dvije trećine građa glavnog grada pijaćom vodom, što nije lak posao. Ćemovsko polje i Zagorič su vodozahvati (bunari), tako da njihovi sistemi nijesu komplikovani kao naš", istakla je Dijana Pejović.
Kako kaže, problem predstavljaju i ljudi koji se na vovodnu mrežu kače "na divlje".
"Na taj način ugrožavaju najviše sebe, jer u slučaju kvara ili pucanja cijevi mi ne možemo da reagujemo na vrijeme. Dok otkrijemo mjesto kvara i saniramo cijevi, moguće je da se voda zagadi na takvim nelegalnim priključcima", zaključila je Pejović.
Filip Rakonjac
Izvor:rtcg.me