On je večeras kazao da se Crna Gora nalazi se na korak do otvaranja pregovora u poglavljima koja su ključna za dalji put Crne Gore ka članstvu u porodici evropskih država.
“Zato mi je zadovoljstvo da sa vama podijelim informaciju da republika Litvanija, u kalendaru svog predsjedavanja Savjetu EU, u drugoj polovini decembra upisuje datum za održavanje međuvladine konferencije, na kojoj će biti otvoreni pregovori u poglavljima Pravosuđe i temeljna prava i Pravda, sloboda i bezbjednost“, kazao je Marković na svečanosti povodom Dana Ministarstva unutrašnjih poslova, prenosi MINA.
On je dodao to znači da su očekivanja Crne Gore od Evropske unije bila realna, “a da su, s druge strane, očekivanja Evropske unije od Crne Gore bila opravdana”.
“Ispunili smo uslov za otvaranje pregovora, pripremivši kvalitetne akcione planove za sprovođenje preporuka Evropske komisije. Ovi dokumenti predstavljaju zgusnutu agendu rada naših institucija u pregovaračkom procesu, ali istovremeno i mapu puta kako da ojačamo naše institucije učinimo ih održivim, a našu državu mjestom slobode, pravde i demokratije”, kazao je Marković.
On je dodao da nije samo Evropska unija pregovarač sa novim pristupom , navodeć da i Crna Gora pristupa na nov način, “ne krijemo naše slabosti i želimo da učimo od boljih, izazove ne čekamo, već im idemo u susret”.
“Između ostalog, bili smo otvoreni kada smo priznali da imamo problem sa normativnim rješenjima koja ostavljaju mogućnost političkog uticaja na pravosuđe, otvoreni smo bili i kada smo priznali da imamo problem sa korupcijom i organizovanim kriminalom, nijesmo krili da nam administrativni kapaciteti moraju biti uanprijeđeni, sami smo prepoznali sopstvene potrebe u sistemu zaštite i promocije ljudskih prava i sloboda”, rekao je Marković.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je bila proaktivna kada je izmijenila Ustav i donijela organizacione zakone u oblasti pravosuđa, dodajući da je država inicirala zaključenje ugovora o izručenju sopstvenih državljana sa zemljama regiona, “uključujući i Italiju, što je bio jedan od najsnažnijih udaraca kriminalnim mrežama u regionu i šire.
Marković je naveo da se radi i na reformi sektora bezbjednosti, što uskoro treba da rezultira obrazovanjem koordinacionog tijela za bezbjednost i na strateškom i na operativnom nivou.
“Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala intenzivira otvaranjem pregovora u poglavljima 23 i 24. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova odnosno policije, nalaze se na prvoj liniji tog fronta. Od vašeg rada zavisiće kredibilitet bilansa naših rezultata, koji treba da budu vjerodostojan pokazatelj uspješnosti reformi, kvaliteta zakonodavstva i kapaciteta institucija”, poručio je on.
Marković je kazao da pripadnicima MUP-a za dosadašnje rezultate pripada priznanje i zahvalnost, a da im za buduće izazove treba podrška i pomoć.
“Treba nam daleko više vjere u institucije, a manje kampanje koja ima za cilj njihovu dnevnu kompromitaciju kako bi se izveo politički zaključak da nema promjena bez promjene vlasti”, rekao je on.
Marković je naveo da taj ambijent nije samo spoljašnji (politički), već i dijelom unutrašnji.
“Njega kreiraju određeni recidivi prošlosti, breme tranzicije unutar naših institucija, kao slojevi koje moramo skidati, da ne bi postali sedimenti kojih se teško osloboditi. Zato reforme u koje smo krenuli nijesu samo promjena forme funkcionisanja institucija, već i preobražaj društva u cjelini. Evropa je naš cilj i želimo da osvojimo njene standarde”, poručio je on.
Marković je pripadnike MUP-a podsjetio je da je u njihovim rukama monopol sile kojima se štiti Država, građanin i poredak.
“U tome nikada ne gubite iz vida da ste nasljednici tradicije Narodne straže Gvardije i Ministarstva unutrašnjih djela Knjaževine Crne Gore, kojima je osnovno etičko načelo profesije glasilo i nalagalo da ,,nipošto ne smiju raditi ono, što drugima zabranjuju “, zaključio je on.