Svijet

VIDEO: Riješen dio foto zagonetke sa vrha svijeta

okfotka11
J
edna od najpoznatijih američkih fotografija svakako je ona koja prikazuje radnike na skeli, kako se vjerovalo, tokom pauze pri izgradnji tada najveće zgrade svijeta. Ipak, ovaj komad dokumentovane istorije obavijen je velom misterije.

VIDEO: Riješen dio foto zagonetke sa vrha svijeta
Portal AnalitikaIzvor

Ko su bili ovi radnici koji, na ko zna koliko metara visine, opušteno sjede, ni ne sluteći da će postati jedan od simbola američkog uspona. Gdje su njihove porodice bile u to vrijeme, jer, vrlo je vjerovatno, ljudi koje vidimo na fotografiji pripadaju imigrantskoj grupi koja je uzdigla Menhetn do zvijezda, prenosi B92.

I ko je uopšte fotograf koji je ovjekovječio ovaj trenutak tog septembra 1932. godine?

Braća Šin i Eamon O' Kualain, reditelj i producent filma, upustili su se svojevrsnu detektivsku priču traženja odgovora na pomenuta pitanja. Njihov dokumentaristički omaž sudbinama jedanaestorice neznanih radnika premijerno je prikazan prošle godine na Filmskom festivalu u Torontu, ali tek sada film "Men at Lunch" ulazi u ograničeni broj američkih bioskopa, piše magazin "Tajm".

Braća porijeklom iz Irske zainteresovali su se za fotografiju nakon što su je vidjeli u jednom lokalnom pabu, uz komentar da su dvojica radnika na fotografiji njihovi preminuli sugrađani, Soni Glin i Mati O’ŠaugnesI. Ipak, kada su krenuli u istraživačko-filmsku odiseju ispostavilo se da to nije tačan podatak, kao i većina onih koji se vezuju za fotografiju.

Zanimljivo je svakako da, uprkos tome što svi misle da je fotografija prikazuje skele Empajer stejt bildinga, radnici na fotografiji zapravo sjede na dijelu konstrukcije koja je postavljena tokom izgradnje današnjeg Rokfeler centra.

Osim toga, braća O’ŠaugnesI. otkrili su i to da Luis Hajn, čuveni fotograf ere velike američke depresije, nije autor ove fotografije, kako se to ranije tvrdilo. Međutim, ko je usnimio ove radnike, nisu uspjeli da otkriju.

Kako bi rekonstruisali cio događaj, Sean i Eamonn napravili su i trodimenzionalnu panoramu od 360 stepeni, ne bi li stekli uvid u to šta su oko sebe mogli da vide radnici na fotografiji.

Njihov cilj bio je da identifikuju svakog od jedanaest muškaraca na fotografiji. Ipak, to im je pošlo za rukom samo u dva slučaja. Treći radnik s lijeva zvao se Džo Ekner, dok je treći s desne strane bio Džo Curtis.

Vrijedno pomena je i njihovo otkriće još jedne fotografije nastale tog dana, na kojoj nasmijani radnici mašu fotografu sa kapama dignutim uvis.

Iako su nakon završetka filma nastavili sa drugim projektima, braća još uvijek mole sve one koji imaju bilo kakav podatak o ovoj fotografiji, da im se jave pute fejsbuk stranice ili tviter naloga filma "Man at Lunch".

Ipak...

"Duboko u sebi nadam se da će identiteti ovih radnika ostati nepoznati", priznaje reditelj Šon. "Misterija je ono što ovoj fotografiji daje magičnu notu."

 

 

Portal Analitika