Društvo

Maloljetni prosjaci sve češći prizor u Glavnom gradu

0509-prosjacenje
G
lavni grad pun je maloljetnih prosjaka. Iz Ministarstva za rad i socijalno staranje upozoravaju da je zanemarivanje i zloupotreba djece zakonom kažnjiva, dok Podgoričani  apeluju na nadležne da hitno  riješe problem i maloljetne prosjake sklone sa ulice, prenosi radio Antena M.

Maloljetni prosjaci sve češći prizor u Glavnom gradu
Portal AnalitikaIzvor

Prosjačenje maloljetnika, pogotovo u kasnim večernjim satima u posljednje vrijeme sve je češća slika po ulicama Glavnog grada. Mlade majke ne starije od 15 godina idu od kafića do kafića, sa bebama u naručju koje i pored glasne muzike i gužve spavaju kao nečim opijene.

O prosjačenju u Podgorici svjedoče i građani koju kažu da ih prosjaci „vuku vas za rukav i vrlo je neprijatno“, kao i da je „to zločin i kriminal“. Ima i onih koju kažu da „djecu neko zloupotrebljava a korist  čine vjerovatno nekome“.

Sa maloljetničkim prosjačenjem upoznati su i nadležni.  Pomoćnik ministra rada i socijalnog staranja Goran Kuševija kazao je za podgorički radio da „prilikom registrovanja te pojave Centar za socijalni rad neposredno se uključuje  i formira predmet o slučaju“.

- Žrtvi se omogućava da iskaže sve činjenice o prosjačenju. Obavještavaju se nadležne institucije, Sud, Policija i sve ostale – među kojima i Centar za socijalni rad, u zavisnosti od potrebe, objašnjava Kuševija.

Uprkos tome, maloljetnici uveliko prose. Kuševija kaže da službe za socijalni rad  najčešće postupaju po prijavama policije  ali i građana. Te službe, ističe Kuševija, imaju pravo i  da oduzmu dijete majci.

- Ukoliko stručni centra za socijalni rad procjeni da roditelji ne brinu o djeci, mogu dijete izmjestiti iz biološke porodice i  smjestiti ga u drugu porodicu ili u neku od institucija. To se ne odnosi samo na Romkinje već i na sve roditelje koji ne brinu o djeci bez obzira na nacionalnu pripadnost, kaže pomoćnik ministra rada i socijalnog staranja.

Izvršna direktorka Instituta socijalne inkluzije Biljana Alković kaže da se  bez organizovane akcije države i jake volje njenih institucija malo toga  može postići.

- Mislim da država možda i previše toleriše to što majke sa djecom prose na ulici, pogotovo zbog djece koja su zlostavljana i zanemarena na taj način... definitivno se mora pokrenuti nešto, tvrdi sagovornica radija Antena M.

Maloljetnici su prinuđeni da prose da bi preživjeli  kaže Alković i poziva državu socijalne pravde da uradi sve kako bi  sklonila djecu sa ulice i obezbijedila im život  dostojan  čovjeka.

Foto: upravapolicije.com

Portal Analitika