Iz MANS-a tvrde da je RAE u tim odlukama proizvoljno i paušalno utvrđivala dozvoljeni prihod energetskim subjektima, bez validnih objašnjenja, što je, kako navode, nastavak prakse da se cijena struje povećava u korist Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) i Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), a na štetu potrošača.
“Napominjemo da su sve ranije odluke RAE već poništavane pred Upravnim sudom, a ta institucija se dokazala kao konstantni kršitelj zakona i propisa države, čime se otvoreno stavila u službu profitnih interesa italijanskih partnera A2A i Terne, koje upravljaju EPCG i CGES-om”, navodi se u saopštenju.
Grupa građana iz MANS-a smatra da su, najviše zahvaljujući RAE, ugovori o uvozu i izvozu struje i uslovi pod kojima EPCG nabavlja energiju, još nepoznanica za crnogorsku javnost.
“MANS je ranije ukazao da menadžment EPCG skoro nikada na vrijeme ne zaključi povoljne ugovore o srednjoročnom snadbijevanju strujom, već je uglavnom nabavlja u mjesecima kada je ona najskuplja na tržištu”, dodaje se u saopštenju.
Cijena kupljene struje je, kako su dodali, jedna od bitnih stavki računa. Iz MANS-a su kazali da su njihovi nedavni podaci pokazali da je u posljednjih pet i po godina, polovina sume koju je EPCG platila za uvoz, odnosno blizu 138 miliona EUR, otišla kompanijama ključnih regionalnih trgovaca energijom, Vuka Hamovića i Vojina Lazarevića, protiv kojih su u Srbiji podnijete krivične prijave zbog korupcije u uvozu i izvozu električne energije.
“MANS je takođe već objelodanio da energetske kompanije u prošloj godini nijesu realizovale čak ni one investicije koje su građani platili kroz račune za struju. Štaviše, EPCG je kao investicije prikazivala poslove koji spadaju u redovno održavanje, za šta joj RAE odobrava poseban prihod, koji dodatno povećava račun za struju”, poručili su iz MANS-a.
Najnovije poskupljenje struje, kako su podsjetili, je treće u posljednjih godinu i po i predstavljaće težak udar na standard osiromašenih građana, kojima je već uvedena obaveza plaćanja taksi euro po euro, zamrznute penzije, uveden krizni porez na plate, povećan porez na dodatu vrijednost (PDV).
“Sa druge strane se Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP) već godinu i po omogućava da na naš račun troši struju, a da ne plati ni centa. RAE je aktivno učestvovala u nezakonitom snadbijevanju KAP-a strujom, pa je prvo protivzakonito izdala licencu Monetenegrobonusu
kako bi on obezbjeđivao struju za fabriku, dok je od prvog dana bila upoznata i sa krađom struje iz Evropske interkonekcije, ali ništa nije preduzela da to spriječi”, tvrde iz MANS-a.
Grupa građana iz MANS-a smatra da su postupci čelnika RAE, koji imaju plate i beneficije među najvećima u državi, odavno u zoni političke i krivične odgovornosti.