TV / Film

Njujorška premijera filma o međunarodnoj bandi „Pink Panter“

panteri
M
eđunarodna banda "Pink Panter" već godinama pljačkama koje vodeći svjetski mediji nazivaju "filmskim" i "spektakularnim" zauzima noseća mjesta na naslovnim stranama, a od ove nedelje imaće svoje mjesto i na filmskom platnu - u Njujorku je zakazana premijera dokumentarca "Smash and Grab: The Story of Pink Panthers".

Njujorška premijera filma o međunarodnoj bandi „Pink Panter“
Portal AnalitikaIzvor

 

Kako navodi "Njujork tajms", insajderski nivo detalja je ono što izdvaja najbolje filmske krimiće od onih prosječnih, a baš takvi detalji i podaci "iznutra" su ono što dokumentarac o "Panterima" čini filmom koji zaokuplja gledaoca, ali i izaziva grižu savjesti.

"Skicirajući srpski krug lopova, koji je dobio ime iz flimova u inspektoru Kluzou, ovaj ne preterano lijepi, ali uzbudljivo informativni film režiserke Havane Marking praktično dopušta grupi vrhunskih kriminalaca da nam pruže uvid i drže svojevrsna predavanja o pljačkama najvišeg nivoa", piše "Njujork tajms".

Njihova svjedočenja u poluanimiranom filmu govore o pripremi, izvođenju "poslova" koji ne smijeju da traju duže od 30 sekundi, kao i o onome što sledi poslije pljačke - prodaji ukradene robe i konstantnoj paranoji.

"Većina dijamanata završi u SAD, oni imaju čovjeka koji za 24 sata uradi lažne sertifikate i uzima robu... Većina lopova je iz Srbije i Crne Gore, a sada će im posao biti teži, jer zemlje idu ka Evropskoj uniji. Više neće biti zaštićeni od međunarodne policije", kaže se u filmu.

U dokumentarcu se vide brojni snimci sigurnosnih sistema koji pružaju direktan uvid u pljačke "Pink Pantera", a svjedočenja pet lopova koje je Markingova uspjela da intervjuiše prikazani su kroz animirane likove i glasove profesionalnih glumaca sa slovenskim akcentom.

"Mi smo velika mreža koja radi zajedno. Svako ima tačno definisani posao i svi zavisimo jedni od drugih", otkriva jedan od lopova iz grupe.

Interpol kaže da banda "Pantera" broji više od 200 članova, uglavnom sa prostora bivše Jugoslavije i da je dosad u pljačkama odnijela plijen vrijedan pola milijarde eura.

"Ne razumijem zašto ljudi troše novac na dijamante. Znate, ja ne patim od toga. Za mene dijamanti znače samo dobru zaradu. Kada otvoriš sef, i vidiš da je pun, to je sjajan osećaj, kao da ćeš se onesvijestiti. Volim to", priznaje jedan od lopova.

Na drugoj strani, tu su i priče sa policajcima, kao i osvrt na rat na prostoru bivše Jugoslavije, vrijeme Josipa Broza Tita i sve faktore koje autori vide kao uzrok u stvaranju velike međunarodne bande.

"Za nas je borba protiv njih veoma zanimljiva, oni su pravi profesionalni pljačkaši i veoma ih je teško uhvatiti. Međutim, oni su huligani, kriminalci, lopovi, a ne nekakva grupa Robina Hudova", kaže jedan predstavnik specijalnog odreda francuske policije za borbu protiv bandita, koji za gledaoce analizira snimke pljački.

I dok reditelj tvrdi da su sankcije, rat i situacija u zemlji "natjerali mlade Pantere da izaberu dijamante kao svoju nišu", jedan intervjuisani novinar iz Srbije, ističe da je "kriminalni život Pantera njihov izbor, a ne nešto na šta su oni natjerani zbog onoga što se dešavalo na ovim prostorima".

"Njujork tajms" ističe da je taj stav ključni trenutak u filmu i ono što vraća gledaoce u realnost dok gledaju dokumentarac koji je "razumljivo fasciniran i đavolom i detaljima". Film se ipak bavi bandom kriminalaca i međunarodnih pljačkaša.

"Do kraja filma vidjećete realnu sliku o ovoj bandi. Oni nisu pretjerano srećni ljudi, koji uživaju u svojim milionima", kaže rediteljka, koja tvrdi da su "Panteri" koje je srela "depresivni, usamljeni i paranoični".

Jedan od njih kaže da bi bilo "lijepo da može da se oseća sigurnim", ali da su posljedice njegovog "posla" - paranoja i konstantno osvrtanje preko ramena.

"Smash and Grab" je prvobitno namijenjen britanskoj televiziji, ali će prvo prikazivanje imati danas na Menhetnu.

Portal Analitika