Društvo

MSS: Manje primjera kršenja Kodeksa, ali više prigovora na izvještavanje medija

3007-mss-1
M
edijski savjet za samoregulaciju (MSS) predstavio je danas novi Izvještaj koji obuhvata period od dva mjeseca, i to od 15. maja, do 15. jula 2013. godine.

MSS: Manje primjera kršenja Kodeksa, ali više prigovora na izvještavanje medija
Portal AnalitikaIzvor

Kako je rečeno na predstavljanju izvještaja, u pomenutom periodu u dijelu monitoringa medija zabilježemo je manje kršenja Kodeksa novinara nego obično, dok je MSS zato primio više žalbi nego što je to bio neki dosadašnji prosjek.

Kako smatraju u MSS-u, uzrok manjeg broja kršenja Kodeksa su, “nesumnjivo, nešto ohlađene političke strasti nakon prošlogodišnjih  jesenjih parlametarnih i proljećnih predsjedničkih izbora obilježenih žestokim političkim razmiricama koje su značajno uticale da se često zaborave i stave po strani novinarski kodeks i profesionalizam“.

MSS je u pomenuta dva mjeseca primio šest žalbi i prigovora, koji se u cjelini odnose na kršenje Kodeksa u domenu neprofesionalnog i tendencioznog izvještavanja, izvrtanja činjenica ili njihovog stavljanja u željeni kontekst, te neobjavljivanja ili neadekvatnog objavljivnja demantija. Žalbe su uputili gradonačelnik Podgorice dr Miomir Mugoša i punomoćnik biznismena Zorana Bećirovića, Branko Čolović,  obojica na pisanje Dana i Vijesti, te Vrhovni sud Crne Gore, na pisanje Vijesti.

Novi članovi i primjer profesionalnog izvještavanja: Kordinator Medijskog savjeta za samoregulaciju, Ranko Vujović podsjetio je prisutne novinare da su nedavno ovom tijelu pristupila još četiri medija: Blic Crna Gora, TV Prva, TV Pink M i portal RTCG.

Vujović je, prezentujući najnoviji izvještaj, kazao da se u pomenutom periodu, 24. Juna, desila desila teška saobraćajna nesreća u kanjnu Morače, u kojoj je poginulo 19 rumunskih državljana, što je bila posebna proba za crnogorsko novinarstvo, koju je ono, kako je kazao- uspješno prebrodilo, izuzimajući dio koji se tiče neprikladnog i neumjesnog komentarisanja na nekim interenet portalima.

“Iako se MSS bavi kršenjem Kodeksa i primjerima loše novinarske prakse, ovom prilikom je MSS smatrao da je uputno konstatovati da su se mediji u Crnoj Gori u najvećoj mjeri pokazali na visini jednog izuzetno delikatnog zadatka”, zaključio je Vujović.

U monitoringu medija registrovano je, između ostaklog, pisanje Dana o navodnim nepravilnostima prilikom izvoza oružja iz Crne Gore preko državne firme Montenegro Defence industry, govor mržnje iznesen na RTCG od strane Amfilohija Radovića 17. maja, objavljivanje medicinske dokumentacije Branislava Mićunovića u Danu, 29. juna (tekst: “Ćalović: Brano je senilini starac”), objavljivanje identiteta poginulog maloljetnika od strane Dnevnih novina, tako što su objavljeni inicijali, ali i velika dječakova fotografija, ponovni senzacionalistički pristup Dana o izvještavanju o čedomorstvu, (13. i 14. jul – “Ukinuta presuda čedomorki”).

Vujović je kazao da je veliku konfuziju na crnogorskoj medijskoj sceni izazvala kolumna Željka Ivanovića u Vijestima od 19. juna, naslovljena “Jedini preostali”, i  kasnijem tumačenju da li je strani diplomata koji se u tekstu pominje kao osoba koja je imala uvid u izborni materijal  na osnovu njega zaključila da je Lekić pobijedio – evropski komesar Štefan File. MSS je takođe dao svoj stav o tom slučaju, pozivajući medije na poštovanje najviših medijskih standara.

U monitoringu je takođe zabilježeno teško kršenje Kodeksa od strane Dana 4. jula, u intervjuu sa bivšim liderom Liberalnog saveza Slavkom Perovićem, u kojem je objavljena teška Perovićeva optužba da policajac iz Herceg Novog Božidar Jauković nije izvršio samoubistvo, već da je ubijen i to “zbog toga što je javno prijetio da će otkriti ko mu je naredio da budem ubijen”, kako je kazao Perović, a Dan bez zadrške i rezerve objavio. Ovim povodom je, kako je konstatovao MSS, reagovala i porodica pokojnog Jaukovića, i to veoma oštrim tonom.

Dan i Vijesti bili predmet žalbi: Na adresu MSS u periodu rada na posljednjem Izvještaju, pristiglo je ukupno šest žalbi i to od gradonačelnika Podgorice, doktora Miomira Mugoše, potom punomoćnika Zorana Bećirovića, Branka Čolović, kao i od Vrhovnog suda.

- Prigovori se u cjelini odnose na kršenje Kodeksa u domenu neprofesionalnog i tendecioznog izvještavanja, izvrtanja činjenica ili njihovog stavljanja u željeni kontekst, neobjavljivanja ili neadekvatnog objavljivanja demantija, rekla je članica MSS Gordana Borović.

Gradonačelnik Podgorice, dr Miomir Mugoša, obratio se Medijskom savjetu za samoregulaciju prigovorom potkrijepljenim potpunom dokumentacijom u vezi pisanja Dana i Vijesti prilikom izvještavanja o aktivnostima Glavnog grada .

Gradonačelnik je imao prigovor na pisanje i neobjavljivanje ili neadekvatno objavljivanje demantija Dana u vezi tvrdnje dnevnog lista da je Glavni grad, odnosno dr Mugoša, duguju za neizmirene obaveze na ime poreza i doprinosa, dok su Vijesti tvrdile da je gradonačlenik htio da u razmjeni zemljišta, ošteti ambasadu NR Kine, neadekvatnom procjenom zemljišta.

Punomoćnik Zorana Bećirovića, Branko Čolović, žalio se MSS-u na pisanje Dana i Vijesti, te na “neadekvatno i djelimično objavljivanje demantija, suprotno Zakonu i Kodeksu novinara uz komentar redakcije u kome se ponavljaju izrečene neistine i na uvredljiv način iznose nove”.

Medijskom savjetu za samoregulaciju stigla je i žalba iz Vrhovnog suda Crne Gore na pisanje Vijesti.

Kako je kazala Gordana Borović, članica MSS-a,u nekim slučajevima je konstatovano das u podnosioci prigovora u pravu a u nekim, pak, da nijesu.

Izvještaj će biti postavljen na sajt Medijskog savjeta, a pošiljaocima će biti poslato mišljenje MSS-a o njihovim prigovorima.

MSS je u periodu Izvještaja uočio znatno profesionalniji nego do sad, odnos uredništva posmatranih online medija.

- Prethodna konstatacija odnosi se prije svega na Portal Vijesti koji je dosad u izvještajima MSS ubjedljivo prednjačio po broju objavljenih komentara neprimjerenih javnom diskursu. MSS zapaža da je u posmatranom periodu taj Portal objavio značajno i uočljivo manje takvih komentara, sa više pažnje se vodilo računa da takvog jezika bude manje i administratori portala uglavnom su brisali nedolične komentare.... Ipak, i dalje nema dosljednosti u tome tako da je i tokom analizaranog perioda u objavljivljivanju spornih komentara prednjačio portal „Vijesti“, navodi se u Izvještaju.

 

 

Portal Analitika