U izjavi za Portal Analitika Snežana Jonica je kazala da joj je žao što Odbor nije imao sluha za studente, te da su kolege razmišljali više kao profesori, a manje kao studenti:
- Odbor je nažalost odbio amandmane, jer su protiv glasali i pojedine kolege iz opozicije. Oni su svi razmišljali iz ugla profesora, a ne iz ugla studenta, izjavila je Jonica za Portal Analitika.
442 studenata Univerziteta Crne Gore podržalo je amandmane koje je predložila Jonica i potpisalo peticiju na sajtu www.peticije.24.com. Međutim, uprkos podršci amandmanima koji, prema njihovom obrazloženju, omogućavaju „jasna pravila studiranja i jednaka za sve visokoškolce“, Odbor kao ni Vlada, nije dao zeleno svijetlo.
- Znala sam da se radi o amandmanima koje se tiču direktno studenata i posljedice toga je i ta studentska incijativa. Nije bilo očigledno od presudnog uticaja na kolege iz Odbora i Vladu, jer Vlada ih nije prihvatila, kazala je Jonica za Portal Analitika.
Studenti koji su potpisali poticiju podržavaju amandmane kojim se rješava da se student koji se sam finansira i ostvari 40 ECTS, u skladu sa studijskim programom za određenu godinu studiranja, u narednoj godini studiranja finansira se iz budžeta Crne Gore.
Takođe, da pravo polaganja završnog ispita u popravnom terminu imaju studenti koji nisu izašli na završni ispit ili ga nisu položili ili nisu zadovoljni ocjenom na završnom ispitu. Uz to pravo prijave da na konkurs za upis na postdiplomske specijalističke akademske studije i primijenjene studije, imaju kandidati koji su: završili osnovne studije, odnosno stekli 180 ECTS kredita; stekli diplomu osnovnih studija iz odgovarajućih oblasti nauka ili umjetnosti i ostvarili najmanje 156 ECTS kredita na osnovnim studijama.
Na pitanje da li bi studenti mogli peticijom uticati da se amandmani ponovo razmatraju, Jonica odgovara da je to „jedino moguće da se pokrene peticije na sajtu Vlade, ali da ona sumnja da će se to izvesti“.
Prema njenim riječima, ovi amandmani treba da budu smjernice, kako bi se konačno utvrdio jedan sistem i jedna pravila studiranja koja će se poštovati na svakom fakultetu.
- O tome sam i na plenumu govorila. Kao što znamo, primjena Bolonjske deklaracije varira od profesora do profesora. Kod pojedinih postoje popravni kolokvijumi, kod drugog ne. Na nekom fakultetu se može prenijeti samo jedan ispit, a na drugom – dva, objašnjava Jonica.
Uz to, iako je i ove godine ustanovljen avgustovski rok za polaganje ispita, Jonica dodaje da taj rok treba zakonom urediti, a "ne da se svake godine odlučuje da li će biti odobren".