Najavljujući ovaj atraktivni projekat, onda precizira da su za mrežu od 2.000 km asfaltnih puteva kroz cijelu Crnu Goru urađene promotivne mape na četiri jezika, koje će moći u elektronskoj formi da se nađu na sajtu Nacionalne turističke organizacije, a u štampanoj u lokalnim turističkim organizacijama, turističkim info-punktovima... Ona ističe da će gost moći da se upozna sa kulturno-istorijskim spomenicima, ponudom naših nacionalnih parkova, stazama za planinarenje i biciklizam, ponudom raftinga i kajaka i svim interesatnim aktivnostima na koje mogu naići.
- Sljedeći koraci ovog projekta podrazumijevaju, prije svega, obnavljanje signalizacije, uređenje vidikovaca i odmorišta, i postavljanje informativnih tabli – dodala je pomoćnica ministra.
Prema njenim riječima, među aktuelnim projektima je i Razvoj ICT tehnologija za avanturistički turizam (DIOD).
- Partneri u projektu sa hrvatske strane su Hrvatska gorska služba spasa, a sa crnogorske strane UNDP i NTO Crne Gore. Osnovni cilj projekta je jačanje, odnosno promocija prekogranične saradnje kroz razvoj i poboljšanje informacione tehnologije, i unaprjeđenje sigurnosti u planinama, a sve u službi razvoja aktivnog turizma, kao klastera sa zajedničkim turističkim proizvodom.
Radak – Kukavičić potcrtava da je novoizgrađeni put Risan – Žabljak jedan od najznačajnijih koraka u povezivanju sjevera i juga Crne Gore, odnosno omogućavanje turističke ponude „kupanje i skijanje u jednom danu“.
- Vremenske prilike u ovoj sezoni upravo su pokazale da se možete skijati na planini i u istom danu kupati na moru. Naš cilj u Ministarstvu je da kreiramo ponude koje će povezivati to jedinstvo različitosti primorja i sjevera. U proteklom periodu dosta toga smo i uradili, kada je u pitanju razvoj aktivnog turizma, gdje su Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Nacionalna turistička organizacija partneri na nekoliko projekata. Među njima je Wilderness Hiking & Biking koji je već poznat i priznat. Tu je i turistički projekat Vrhovi Balkana (Peaks of the Balkans) koji se realizuje na tromeđi Crne Gore, Albanije i Kosova, pod pokroviteljstvom Otvorenog regionalnog fonda za spoljnu trgovinu (ORF), uz finansiranje njemačke Vlade. Taj projekat je u aprilu ove godine dobio renomiranu nagradu Turizam za budućnost (Tourism for Tomorrow Awards) koju dodjeljuje Svjetski savjet za turizam i putovanja (WTTC), za najuspješnije sprovođenje održivih vidova turizma na nivou destinacije. Projekat u Crnoj Gori implementira Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Nacionalna turistička organizacija, Opština Plav i njemački GIZ.
Pomoćnica ministra dalje podsjeća da su, polazeći od Master plana za turizam i Strategije razvoja turizma do 2020. godine, pješačke staze, istorijski trgovački putevi i planinarske staze postale dio nacionalne mreže planinskih staza od 6.000 km, koje su namijenjene ljubiteljima prirode.- Do sada je markirano oko 2.000 km staza i na njima je postavljena turistička signalizacija. Takođe, postavljena su odmorišta za planinare i bicikliste, rekonstruisan je planinarski dom, a ponudu prati i Bed&Bike standard. U proteklom periodu, i privatna inicijativa je sve značajnija. Ne smijemo da zaboravimo zaleđe glavnih turističkih primorskih centara, s obzirom na to da neke opštine već na primorju idu u pravcu razvoja seoskog turizma. Vlasnici imanja i u zaleđu primorskog i u sjevernom regionu Crne Gore, prepoznali su interes da svoja imanja stave u funkciju, tako da danas imamo uspješne primjere preduzetničkih incijativa duž tih staza – precizira ona i podsjeća da, pored nacionalne, postoji i lokalna mreža staza za pješačnje i biciklizam.
- Crna Gora je već prepoznata kao veoma ozbiljna destinacija za aktivan odmor. Asocijacija agencija o avanturističkom turizmu (ATTA), na osnovu indeksa razvoja avanturističkog turizma, svrstala je Crnu Goru na treće mejsto među zemljama u razvoju.
Radak – Kukavičić zatim kaže da upravo ovakvim segmentima turističke ponude bilježe pozitivne rezultate, pa se trude i da ih razvijaju sve više.
- Sve ovo su samo neki od podataka koji pokazuju da se u Crnoj Gori konstantno radi na podizanju standarda i nivoa usluga za aktivni turizam. Uz razvijenu platformu puteva, staza, smještaja, sigurnosnih sistema, informacija, sve većeg broja specijalizovanih turističkih agencija i turoperatora, koji dovode ovu ciljnu grupu turista, za očekivati je da Crna Gora postane lider u aktivnom odmoru u prirodi na Mediteranu – zaključuje pomoćnica ministra.
Foto: montenegro.travel