Turizam

RADAK-KUKAVIČIĆ: Projektom "Panoramski putevi" povezaćemo najljepša mjesta Crne Gore

1907zeljka
Z
adovoljstvo mi je da najavim projekat koji ovih dana promovišemo, a koji je važan za priču povezivanja ponude sjevera i juga - Panoramski putevi kroz Crnu Goru. Odabrane panoramske rute povezuju kulturne, prirodne i etno-gastronomske atrakcije sa odmorištima na najljepšim mjestima, kazala je za Portal Analitika pomoćnica ministra održivog razvoja i turizma, Željka Radak - Kukavičić.

RADAK-KUKAVIČIĆ: Projektom "Panoramski putevi" povezaćemo najljepša mjesta Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Najavljujući ovaj atraktivni projekat, onda precizira da su za mrežu od 2.000 km asfaltnih puteva kroz cijelu Crnu Goru urađene promotivne mape na četiri jezika, koje će moći u elektronskoj formi da se nađu na sajtu Nacionalne turističke organizacije, a u štampanoj u lokalnim turističkim organizacijama, turističkim info-punktovima... Ona ističe da će gost moći da se upozna sa kulturno-istorijskim spomenicima, ponudom naših nacionalnih parkova, stazama za planinarenje i biciklizam, ponudom raftinga i kajaka i svim interesatnim aktivnostima na koje mogu naići.

- Sljedeći koraci ovog projekta podrazumijevaju, prije svega, obnavljanje signalizacije, uređenje vidikovaca i odmorišta, i postavljanje informativnih tabli – dodala je pomoćnica ministra.

Prema njenim riječima, među aktuelnim projektima je i Razvoj ICT tehnologija za avanturistički turizam (DIOD).

- Partneri u projektu sa hrvatske strane su Hrvatska gorska služba spasa, a sa crnogorske strane UNDP i NTO Crne Gore. Osnovni cilj projekta je jačanje, odnosno promocija prekogranične saradnje kroz razvoj i poboljšanje informacione tehnologije, i unaprjeđenje sigurnosti u planinama, a sve u službi razvoja aktivnog turizma, kao klastera sa zajedničkim turističkim proizvodom.

Radak – Kukavičić potcrtava da je novoizgrađeni put Risan – Žabljak jedan od najznačajnijih koraka u povezivanju sjevera i juga Crne Gore, odnosno omogućavanje turističke ponude „kupanje i skijanje u jednom danu“.

- Vremenske prilike u ovoj sezoni upravo su pokazale da se možete skijati na planini i u istom danu kupati na moru. Naš cilj u Ministarstvu je da kreiramo ponude koje će povezivati to jedinstvo različitosti primorja i sjevera. U proteklom periodu dosta toga smo i uradili, kada je u pitanju razvoj aktivnog turizma, gdje su Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Nacionalna turistička organizacija partneri na nekoliko projekata. Među njima je Wilderness Hiking & Biking koji je već poznat i priznat. Tu je i turistički projekat Vrhovi Balkana (Peaks of the Balkans) koji se realizuje na tromeđi Crne Gore, Albanije i Kosova, pod pokroviteljstvom Otvorenog regionalnog fonda za spoljnu trgovinu (ORF), uz finansiranje njemačke Vlade. Taj projekat je u aprilu ove godine dobio renomiranu nagradu Turizam za budućnost (Tourism for Tomorrow Awards) koju dodjeljuje Svjetski savjet za turizam i putovanja (WTTC), za najuspješnije sprovođenje održivih vidova turizma na nivou destinacije. Projekat u Crnoj Gori implementira Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Nacionalna turistička organizacija, Opština Plav i njemački GIZ.

1907zeljka1Pomoćnica ministra dalje podsjeća da su, polazeći od Master plana za turizam i Strategije razvoja turizma do 2020. godine, pješačke staze, istorijski trgovački putevi i planinarske staze postale dio nacionalne mreže planinskih staza od 6.000 km, koje su namijenjene ljubiteljima prirode.

- Do sada je markirano oko 2.000 km staza i na njima je postavljena turistička signalizacija. Takođe, postavljena su odmorišta za planinare i bicikliste, rekonstruisan je planinarski dom, a ponudu prati i Bed&Bike standard. U proteklom periodu, i privatna inicijativa je sve značajnija. Ne smijemo da zaboravimo zaleđe glavnih turističkih primorskih centara, s obzirom na to da neke opštine već na primorju idu u pravcu razvoja seoskog turizma. Vlasnici imanja i u zaleđu primorskog i u sjevernom regionu Crne Gore, prepoznali su interes da svoja imanja stave u funkciju, tako da danas imamo uspješne primjere preduzetničkih incijativa duž tih staza – precizira ona i podsjeća da, pored nacionalne, postoji i lokalna mreža staza za pješačnje i biciklizam.

- Crna Gora je već prepoznata kao veoma ozbiljna destinacija za aktivan odmor. Asocijacija agencija o avanturističkom turizmu (ATTA), na osnovu indeksa razvoja avanturističkog turizma, svrstala je Crnu Goru na treće mejsto među zemljama u razvoju.

Radak – Kukavičić zatim kaže da upravo ovakvim segmentima turističke ponude bilježe pozitivne rezultate, pa se trude i da ih razvijaju sve više.

- Sve ovo su samo neki od podataka koji pokazuju da se u Crnoj Gori konstantno radi na podizanju standarda i nivoa usluga za aktivni turizam. Uz razvijenu platformu puteva, staza, smještaja, sigurnosnih sistema, informacija, sve većeg broja specijalizovanih turističkih agencija i turoperatora, koji dovode ovu ciljnu grupu turista, za očekivati je da Crna Gora postane lider u aktivnom odmoru u prirodi na Mediteranu – zaključuje pomoćnica ministra.

Foto: montenegro.travel

Portal Analitika