Svijet

Rusija gradi "ploveći Černobilj"

1407lomonosov
P
rvu ploveću nuklearnu elektranu "Akademik Lomonosov" izgradiće do 2016. godine Baltički zavod u Sankt Peterburgu, prenose agencije.

Rusija gradi "ploveći Černobilj"
Portal AnalitikaIzvor

Ona će omogućiti da se obezbijedi energija, grijanje i voda za lučki grad sa 200.000 stanovnika, industrijski rejon ili ofšor naftnu platformu na Arktiku, pišu ukrajinski mediji.

Izgradnju ploveće nuklearke Rusija je počela 2007. godine, te je započeta je u fabrici Sevmaš u Severodvinsu, ali je poslije godinu dana preseljena u Sankt Peterburg.

"Mi moramo da predamo ploveću nuklearku u septembru 2016. godine. Sada je period pripreme, kupujemo opremu, materijale. Uskoro ćemo ugraditi reaktore", rekao je na 6. Međunarodnom vojno-pomorskom sajmu generalni direktor Baltičkog zavoda Aleksandar Voznesenski.

Prema njegovim riječima, pri izradi ploveće nuklearne elektrane korišćene su tehnologije izgradnje nuklearnih ledolomaca koji su tokom 50 godina prolazili testove u surovim uslovima Arktika. "Akademik Lomonosov" će imati zapreminu dijela pod vodom 21.500 tona, dužina broda će biti 144, širina 30 metara. Posadu će činiti 69 ljudi, a ploveća nuklearna elektrana neće imati sopstevene motore, transportovaće je remorker.

Elektrana će imati dva reaktora tipa kao za ledolomca, kapaciteta po 300 megavata toplotne energije, te će pored proizvodnje električne i toplotne energije, elektrana moći da se koristi i za desalinizaciju i proizvodiće 240 miliona kubnih metara vode dnevno.

"Akademika Lomonosova" će biti moguće i iznajmljivati zemljama sa teško dostupnim teritorijama na kojima je izgradnja elektrane na zemlji ili veoma opasna ili mnogo skupa. Oko 15 zemalja, među kojima su Kina, Kanada, Indonezija, Malezija, Alžir, Namibija i Argentina, pokazalo je interesovanje za ploveću nuklearnu elektranu.

Ideja plovećih nuklearnih elektrana nije nova. Prvi su počeli da ih grade Amerikanci, još 1961. uloživši u njih za 15 godina 180 miliona dolara. Međutim projekat je propao, te je u 1976. bio zatvoren iz razloga bezbjednosti i ekonomske neefikasnosti, kao i protesta ekologa i antivladihih protesta priobalnih država.

Blic

Portal Analitika