U sklopu daljeg unapređenja finansijskog tržišta i jačanja finansijske stabilnosti, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, utvrdila je Predlog zakona o platnom prometu, kojim se cjelovito uređuju nacionalne, međunarodne i prekogranične platne transakcije. S obzirom da platni sistem utiče na brzinu ekonomskih tokova, troškove i likvidnost učesnika, njegovo efikasno funkcionisanje je izuzetno značajno za jačanje povjerenja u cjelokupni finansijski sistem. Novim zakonom stvaraju se pretpostavke za unapređenje regulatornog okvira iz oblasti platnog prometa u pravcu njegovog potpunog usklađivanja sa regulativom Evropske unije, sa ciljem da se, pristupanjem Crne Gore Evropskoj uniji, ukinu razlike između nacionalnih i prekograničnih plaćanja sa zemljama članicama EU. Predloženim odredbama precizno se definišu platne usluge i pružaoci platnih usluga, povećava se transparentnost pružanja usluga detaljnim propisivanjem obima informacija koje je pružalac platnih usluga dužan da prenese korisniku. Takođe, novim zakonom se obezbjeđuju uslovi za uvođenje novih pružalaca platnih usluga - platnih institucija i institucija za elektronski novac, kao i za njihovo licenciranje i kontrolu, čime se povećava konkurencija bankama i podstiče efikasnije i jeftinije pružanje platnih usluga.
Vlada je utvrdila i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, kojim se pojedine odredbe važećeg teksta usaglašavaju sa odredbama prava EU, odnosno direktivama o jednakosti. Pored usklađivanja određenih definicija i terminologije, ovim novinama se postiže jačanje odgovornosti počinilaca diskriminatornih radnji u sudskom, upravnom, prekršajnom i postupku pred Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori, što dodatno jača koncept zaštite potencijalnih žrtava diskrminacije. Posebno se naglašava koncept prekršajne zaštite na koji je, s obzirom na nedostatak sankcija u dosada važečem tekstu, bilo dosta primjedbi u primjeni zakona.
U cilju usklađivanja sa novousvojenom legislativom EU, na sjednici je utvrđen i Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o sredstvima za zaštitu bilja. Donošenje zakona olakšaće promet i obezbjediće sigurniju upotrebu sredstava za zaštitu bilja, što ima direktan uticaj na zaštitu zdravlja ljudi i životne sredine, kroz obezbjeđenje održive upotrebe ovih sredstava. Domaćim proizvođačima postaće dostupna najnovija dostignuća u oblasti zaštite bilja, što se odražava na prinose, kvalitet, a samim tim, i na potražnju naših prozvoda na međunarodnom i domaćem tržištu.
-Vlada je razmotrila i usvojila i Informaciju o rezultatima zimske turističke sezone 2012/2013. godine, u kojoj je procijenjeno da je ostvareni prihod od turizma, za period decembar-mart, iznosio oko 17,6 miliona eura, što je na istom nivou u odnosu na uporedni period prošle sezone. Vlada je konstatovala da je za uspješnost sezone, pored stavljanja u punu funkciju skijališta, neophodno raditi i na obezbjedjenju kvalitetnih smještajnih kapaciteta sa raznovrsnim sadržajima. U tom smislu, Vlada je donijela više zaključaka kojima je nadležni resor zadužen da pripremi model upravljanja i razvoja skijališta i projekte koji će doprinijeti obogaćivanju ponude sjevernih opština, kao i predlog podsticajnih mjera za hotele visoke kategorije sa 4 i 5 zvjezdica, zaključuje se u saopštenju.