Ustavne promjene konačno su usaglašene za sada samo na Ustavnom odboru. Ustavni odbor glasovima vladajuće koalicije, SNP-a i Pozitivne Crne Gore prihvatio je prijedlog izmjena Ustava, kojim je predviđeno da se Vrhovni državni tužilac bira dvotrećinskom većinom, a kao deblokirajući mehanizam predložena je većina od tri petine poslanika.
Lider SNP-a Srđan Milić u razgovoru za Antenu M ocjenjuje- to što Demokratski front nije dao zeleno svjetlo ustavnim promjenama, ne znači i da neće do 31.jula:
„Ja očekujem da ćemo imati prilike da na javnoj sceni, najvećim dijelom, prisustvujemo i jasnim porukama ambasadora nekih od najznačajnijih zemalja EU koji su se tako zdušno bavili pitanjima pravosuđa možda čak i na ivici onoga što bi bio dobar ukus u jednoj zemlji koja je najbliža članstvu EU, komentarišući čak i sudske presude da će ti ambasador uložiti sav svoj kredibilitet, koji je ne mali kod kolega iz DF-a, da nađu modus da se ustavne promjene usvoje konsenzusom.“
U izjavi za podgorički radio Milić otkriva koji su to potezi SNP-a u narednih 20 dana:
„Tri krucijalna amandmana SNP-a, prvo da ne može doći do zastarijevanja krivičnih djela iz procesa privatizacije. Drugo da jasno definisana djela organizovanog kriminala i korupcije takođe ne mogu zastarijevati i treće, prvi put i žao mi je što to u javnosti nije snažnije elaborirano, uvodimo mjere krivične zaštite u dijelu zloupotrebe službenog položaja što do sada se nije nalazilo u Krivičnom zakonu a postojalo je kao jasna obaveza kroz Izborni zakon.“
Milić ističe da je Socijalistička narodna partija svojim glasovima u Parlamentu omogućila da Crna Gora do 31. jula ispuni temeljni uslov za otvaranje 23. i 24. poglavlja te da se tako stvore pretpostavke za nezavisno pravosuđe. Milić nema dilemu da je većina poslanika u Parlamentu spremna da podrži ustavne promjene:
- Danas možemo govoriti da su taj prijedlog Ustavnih promjena da kada se sve sabere uz amandmane SNP-a tri četvrtine, i više od tri četvrtine poslanika spremno je da da svoj puni doprinos da se usvoje ustavne promjene u pravosuđu. SNP je dominantno najavio amandmane- nama nijesu bile važne ucjene, dakle nema ucjena . Mi nijesmo ucjenjivali kao neke partije, kojima je očigledno mnogo važnije od toga kakav će biti pravosudni sistem, da se bave pitanjima koalicionih sporazuma- kazao je lider SNP-a.
Podsjetimo nakon dvije godine usaglašavanja kako bi trebalo birati čelnike pravosuđa i tužilaštva, konačna verzija Ustava trebalo bi da bude poznata do 31. jula za kada je i zakazana rasprava u Skupštini
(foto: telegraf.rs)