On ističe da Ustavni sud Crne Gore o ovom pitanju i dalje ćuti. „Nepostupanje Ustavnog suda u navedenom predmetu, u periodu od preko 28 mjeseci jasno ukazuje da se radi o uticaju izvršne vlasti na Ustavni sud u funkciji zaštite nezakonitosti. Zaštita temeljnih, ljudskih prava i sloboda sa takvim radom Ustavnog suda nije moguća“, kaže Gošović.
“Poštovanje principa ustavnosti i zakonitosti je jedan od uslova postojanja demokratije i izraz vladavine prava koje negira samovolju. Iz Ustava proizilazi odgovornost Ustavnog suda da štiti Ustav i zakon, od svakog pa i od same Skupštine kao zakonodavca. U cilju zaštite pravnog poretka od primjene zakona koji nijesu saglasni sa Ustavom, samim Ustavom, Ustavnom sudu su data ovlašćenja da može i sam pokrenuti postupak za ocjenu ustavnosti tako donesenih zakona“, podsjeća Gošović.
Potpredsjednik SNP-a naglašava da su brojni primjeri koji ukazuju da Ustavni sud Crne Gore ne ostvaruje Ustavom utvrđene obaveze na ogromnu štetu ostvarivanja i zaštite sloboda i prava građana.
Ustavom Crne Gore propisano je, kako navodi, da Skupština raspisuje javne zajmove i odlučuje o zaduživanju Crne Gore (član 82 stav 1 tačka 18), te da zakon mora biti saglasan sa Ustavom i potvrđenim međunarodnim ugovorima (član 145). Međutim, odredbama člana 38 stav 3 Zakona o budžetu propisano je da, o zaduživanju i davanju garncija, u skladu sa godišnjim zakonom o budžetu, odlučuje Vlada. Takvo zakonsko određenje u suprotnosti je sa Ustavom Crne Gore, kaže Gošović.
On ističe da iz naznačenog jasno proizilazi da je raspisivanje javnih zajmova i odlučivanje o zaduživanju Crne Gore, Ustavna nadležnost Skupštine Crne Gore, a ne Vlade Crne Gore. Takvo ustavno ovlašćenje Skupština zakonom ne može prenositi u nadležnost Vladi.
Potpredsjednik SNP-a ističe da su poslanici SNP-a 28. februara 2011. godine, pred Ustavnim sudom Crne Gore, pokrenuli postupak za ocjenu ustavnosti citiranih odredbi Zakona o budžetu, a Ustavni sud još nije donio odluku u ovom predmetu, podsjeća Gošović.
Nepostupanje Ustavnog suda u navedenom predmetu jasno ukazuje da se radi o uticaju izvršne vlasti na Ustavni sud u funkciji zaštite nezakonitosti. Zaštita temeljnih, ljudskih prava i sloboda sa takvim radom Ustavnog suda nije moguća. Zbog istog, po ko zna koji put, pozivamo Milana Markovića, predsjednika Ustavnog suda Crne Gore da u cilju zaštite ustavnosti i zakonitosti, poštovanja vladavine prava i zaštite sloboda i prava građana, obezbijedi da Ustavni sud bez odlaganja pristupi odlučivanju u navedenom predmetu, kao i da prethodno obavijesti javnost zbog čega inije do sada urađeno, kaže se u saopštenju SNP-a dostavljenom Portalu Analitika.
foto: montenegro-info.net