Predsjedavajući delegacije Evropskog parlamenta za saradnju sa zemljama jugoistočne Evrope Eduard Kukan ističe da je istraga afere "Snimak" važan izazov za Crnu Goru u procesu integracija.
- Ako se ne bude istraživalo objektivno i nepristrasno i ako ne bude konkretnih akcija, po mom sudu, izgubićete kredibilitet. Na istragu gledamo veoma ozbiljno. Ona mora biti urađena na sistematičan način i posao se mora da završiti do kraja. Nije poenta da se posao otaljava, i ne dolazi u obzir bilo kakvo „varanje“. To morate odraditi ozbiljno i profesionalno. To očekujemo od vas, ističe Kukan u razgovoru za Portal Analitika.
Kukan je odbacio tvrdnje poslanika DF-a Nebojše Medojevića da Brisel traži povlačenje premijera Mila Đukanovića, kazavši da on ne posjeduje takve informacije.
- Zaista ne znam nikoga da je pomenuo da vaš premijer Milo Đukanović mora da ode sa te funkcije, u smislu da je to neophodno za evropske integracije. To se u ovim krugovima nije pominjalo, kategoričan je Kukan.
Govoreći o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, Kukan negira spekulacije da je Brisel odredio "listu imena".
- Evropska zajednica ne traži nijedno ime konkretno; ne traži nijednog pojedinca, personalno. Ja lično to nijesam čuo u ovim krugovima. Ono što mogu da vam kažem jeste da mi želimo da vidimo akcije i istrage, ističe Kukan, naglašavajući da Brisel ipak očekuje konkretne akcije u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
- Da vam objasnim: mi želimo da vidimo konkretne akcije. Na primjer, imamo slučaj sa Hrvatskom gdje je bivši premijer, Ivo Sanader, završio u zatvoru, jer je utvrđeno da je kriv. Dalje, u Srbiji je nedavno uhapšen veliki tajkun, kako ga zovu, vlasnik „Delte“ Miroslav Mišković i on je za sada u zatvoru. Evo kažemo i vama, trebaju nam konkretne akcije, dakle - konkretni rezultati. U suprotnom, bojim se da će doći do toga da Crna Gora međunarodnoj zajednici ne uliva povjerenje, u smislu, da ono što radite više nije kredibilno, rekao je Kukan za Portal Analitika.
ANALITIKA: Kako komentarišete osnivanje Anketnog odbora za utvrđivanje činjenjica o aferi „Snimak“; šta očekujete od nadležnih službi?
KUKAN: Moram da primijetim da će afera „Snimak“ biti veliki test za političare, građane kao i crnogorsku Vladu. Ako se ne bude istraživalo objektivno i nepristrasno i ako ne bude konkretnih akcija, po mom sudu, izgubićete kredibilitet. Na istragu gledamo veoma ozbiljno. Ona mora biti urađena na sistematičan način i posao se mora da završiti do kraja. Nije poenta da se posao otaljava, i ne dolazi u obzir bilo kakvo „varanje“. To morate odraditi ozbiljno i profesionalno. To očekujemo od vas.
ANALITIKA: Kako ocjenjujete dosadašnje rezultate Crne Gore u procesu evropskih integracija?
KUKAN: Kada bih ocjenjivao proces pregovaranja Crne Gore sa Evropskom unijom, na skali od 1 do 10, dao bih šesticu. Moram da priznam da su vaši političari proces integracija shvatili veoma ozbiljno i mogu da primijetim da ste tome prilično posvećeni. Takođe, to činite na veoma transparentan način, što je jako važno.
Sigurno se pitate zašto sam dao šesticu? Zato što i vi i mi dobro znamo da postoje oblasti na kojima Crna Gora mora da radi mnogo više i intezivnije, a to su: borba protiv korupcije, organizovanog kriminala. Postoji mnogo prostora za poboljšanje, to je potrebno naglasiti. Stoga, mi ta poboljšanja i očekujemo.
ANALITIKA: Za oblasti koje ste naveli, Crna Gora je preuzela akcije, ali očigledno, rezultati nijesu dovoljno dobri; koje su Vaše preporuke?
KUKAN: Da vam objasnim: mi želimo da vidimo konkretne akcije. Na primjer, imamo slučaj sa Hrvatskom gdje je bivši premijer, Ivo Sanader, završio u zatvoru, jer je utvrđeno da je kriv. Dalje, u Srbiji je nedavno uhapšen veliki tajkun, kako ga zovu, vlasnik „Delte“ Miroslav Mišković i on je za sada u zatvoru. Evo kažemo i vama, trebaju nam konkretne akcije, dakle - konkretni rezultati. U suprotnom, bojim se da će doći do toga da Crna Gora međunarodnoj zajednici ne uliva povjerenje, u smislu, da ono što radite više nije kredibilno. Imate sposobne ljude, kao što je ministar pravde Duško Marković. Primjećujem da su to ozbiljni ljudi i političari. Dakle, može dosta doga da se uradi. Mi čekamo konkretne rezultate, a vi morate da se trudite više.
ANALITIKA: Da li to znači da Brisel, odnosno evropska politička zajednica ima u vidu konkretna imena kada govori o organizovanom kriminalu, kao što tvrde neki političari u Crnoj Gori, ili je akcenat na pokretanju istraga?
KUKAN: Ne, ne. Evropska zajednica ne traži nijedno ime konkretno; ne traži nijednog pojedinca, personalno. Ja lično to nijesam čuo u ovim krugovima. Ono što mogu da vam kažem jeste da mi želimo da vidimo akcije i istrage.
ANALITIKA: Kako komentarišete izjavu poslanika Demokratskog fronta Nebojše Medojevića, koji je kazao da Brisel traži da se sadašnji premijer i lider DPS-a Milo Đukanović povuče sa političke scene?
KUKAN: Gospodina Medojevića poznajem, kao i ostale članove opozicije. Razgovarali smo i u Briselu i u Crnoj Gori.
Međutim, ja zaista ne znam nikoga da je pomenuo da vaš premijer Milo Đukanović mora da ode sa te funkcije, u smislu da je to neophodno za evropske integracije. To se u ovim krugovima nije pominjalo. Ja lično nijesam upoznat sa takvim stavom, to vam mogu reći.
ANALITIKA: S tim u vezi, da li Brisel vidi „problem“ u tome što je u Crnoj Gori već više od 20 godina na vlasti koalicija DPS-SDP; da li nesmjenjivost vlasti na bilo koji način smeta evropskoj zajednici?
KUKAN: Na to pitanje je najbolje da odgovorim sa jednom rečenicom. Nesmjenjivost vlasti, tj. činjenica da je koalicija DPS SDP na vlasti već 20 godina, ne može da „smeta međunarodnoj zajednici“, sve dok svoj posao radite onako kako treba - demokratski.
Aleksandra STANKOVIĆ