Istraživanje je, kako se navodi, sprovedeno u maju i junu u bolnicama u Nikšiću, Bijelom Polju, Baru, Beranama, Cetinju, Kotoru i u Kliničkom centru (KCCG), ali i u privatnim bolnicama.
Iz GA su naveli, da su im pacijenti iz Bara kazali da u njihovoj bolnici postoji mito i korupcija, ali da je ona konačno u potpunosti dostupna osobama sa invaliditetom.
- U cetinjsku bolnicu Danilo I, pacijenti sa hendikepom i dalje moraju uz pratnju, jer pristupne rampe nema. Monitoring je pokazao da čak 43 odsto bolnica nije pristupačno za osobe sa invaliditetom, navodi se u saopštenju.
Iz GA su kazali da je situacija loša i za pacijente na ortopediji KCCG, koji, kako su saopštili, dok čekaju pregled često nemaju mjesta za sjedenje.
Istraživanje je pokazalo i da predstojeći ljetnji odmori nijesu uticali na rad medicinara, koji su odgovorno pristupali poslu i u 97 odsto slučajeva počinjali na vrijeme sa smjenom.
- U odnosu na prošli krug zabilježen je pomak za punih 10 odsto. Najnovije istraživanje je pokazalo da u slučaju kašnjenja svi pacijenti budu informisani zašto doktori kasne i kad će pregled početi. To je značajan napredak u odnosu na zimski krug monitoring kada su pacijenti u 22 odsto slučajeva ostajali uskraćeni za te informacije, navodi se u saopštenju.
Posmatrači GA su, kako se dodaje, zapazili pojavu da medicinare često ne nose svoje identifikacione kartice, i da u 30 odsto slučajeva ne želi da pokaže svoj identitet pacijentima.
Iz te organizacije su podsjetili da je zbog kršenja te stavke iz Zakona o pravima pacijenata, propisana novčana kazna od 1,5 do 20 hiljada eura.
- U odnosu na zimski ciklus gotovo 10 odsto više medicinara se odlučilo da poštuje Zakon pa je i u ovom polju zabilježen napredak, navodi se u saopštenju.
Iz GA su kazali da ohrabruje podatak da su monitori tokom dvomjesečnog nadgledanja zabilježili samo jedan slučaj da je osoblje bilo neljubazno prema budućim pacijentima, što je, kako su naveli, ogroman napredak u odnosu na 30 odsto slučajeva koliko je zabilježeno u prošlom monitoringu.
Pacijenti su, prema istraživanju, u bolnicama dobrim dijelom solidarni, jer u više od 40 odsto slučajeva propuštaju hitne slučajeve, trudnice, djecu i penzionere.
- Više od polovine pacijenata i dalje insistira da se poštuje red. Pa tako godine, hitnost i drugo stanje po njima nijesu povlastica, kaže se u saopšenju.
Iz GA su ocijenili da i dalje zabrinjava brojka od 79 odsto pacijenata koji se žale na dugo čekanje pri ukazivanju pomoći u sekundarnim zdravstvenim ustanovama.
- Da je uzrok čekanju –ulazak u ordinaciju preko veze ili preko reda, smatra 68 odsto pacijenata, što je napredak u odnosu na prethodnih 86 odsto. Od toga 51 odsto sve rjeđe ima zamjerke na takve manire. Preostalih 32 odsto pacijenata smatra da sve funkcioniše po propisima, navodi se u saopštenju.
Istraživanje GA je pokazalo da u 86 odsto sluèajeva pacijent zna da postoji Zaštitnik njihovih prava u zdravstvu, ali da nemaju informacije o načinu na koji mu se mogu obratiti, “jer su ili na mjestima gdje se to slabo vidi ili ih nema uopšte”.
- Manir ulaska u ordinaciju tokom pregleda pacijenta još nije iskorijenjen, ali za razliku od zimskog istraživanja, kada su monitori posvjedočili da se u trećini slučajeva ovako krši zakon, sada tek u 23 odsto slučajeva imamo ulazak u ordinaciju tokom pregleda, dodaje se u saopštenju.
Privatne klinike, navode iz GA, nijesu se potrudile da ispoštuju Zakon, a njihovi monitori ni sada nijesu pronašli da ijedna od njih ima Zaštitnika prava pacijenata ili obavještenje kako uputiti prigovor.