Dekanica Fakulteta političkih nauka, Sonja Tomović-Šundić, ističe važnost medija u procesu obrazovanja građana o evropskim integracijama.
- Koji treba da zađu i dublje i značajnije ne samo u površinu procesa evropskih integracija, već jedan najdublji nivo značenja šta te integracije i šta zapravo taj koncept ujedinjenog evropskog kulturnog prostora znači i na kojim vrijednostima on se temelji, rekla je dekanica FPN-a.
U tom smislu, šef sektora za politiku, evropske integracije i privredu u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Alberto Kamarata, savjetuje: „Da posmatrate izvan granica i takođe da obezbijedite što objektivnije i raznovrsnije informacije koliko god je to moguće kako bi naši sugrađani informativno oblikovali svoje umove.“
Koliko su medijski prilozi informativni i analitični pokazuje istraživanje FPN-a. U sedmodnevnom periodu u oktobru prošle godine obuhvaćena su tri dnevna lista, dva portala, četiri televizije i četiri radio stanice. Prema tom istraživanju, mediji posvećuju pažnju evropskim integracijama, ali nedovoljno analitično. Na radio stanicama o toj temi napravljeno je 35 priloga, od čega radiju Crne Gore i Anteni M pripada po 12.
- Javni informativni servis po defoltu bi trebalo opširnije i sa mnogo više pažnje obrađuje sve teme pa i temu evropeizacije, ali moramo naglasiti da i radio Antena M sa druge strane kao komercijalni radio emiter ima negdje ulogu, možemo slobodno reći, javnog servisa, jer to su dokazale i nagrade koje je ovaj medij dobijao u proteklom periodu, rekao je Dejan Lučić sa Fakulteta političkih nauka.
Ipak, problemi u izvještavanju postoje, poručuje prodekanica za nastavu FPN-a i koordinatorka istraživačkog tima za Crnu Goru, Nataša Ružić.
- Nema stručnjaka, nema analize, nijesmo približili građanima tu temu. Često se koristi birokratski jezik u medijima i to je, takođe, jedan od problema, kazala je Ružić.
Izvršni direktor Antene M, Miodrag Strugar objasnio je da bi trebalo raditi i veći i kvalitetniji broj priloga o svemu što EU donosi građanima Crne Gore, „ali jednostavno tu je nedostatak i novca i kadra, s tim što u crnogorskim medijima ne bi se moglo odrediti koji je problem veći“.
Profesorica sa Ekonomskog fakulteta u Podgorici Gordana Đurović mišljenja je da iako ulaganje u proces EI košta, one, kako kaže, našoj zemlji donose demokratske reforme.
- Možemo govoriti objektivnije o procesu integracija, a da sačuvamo njegov kredibilitet. Ne moramo time što više govorimo o ekonomskim i političkim rizicima da degradiramo vrijednost procesa u koji smo dobrovoljno ušli, kazale je Đurović.
Član Odbora za eurointegracije, SNP-ov Srđan Milić, navodi koje pitanje bi u stvari trebalo da bude u fokusu prilikom izvještavanja o integracijama.
- Kada će prosječni GDP per capita biti 70, 75, 80, 90 odsto onoga što je prosjek EU28. Ako budemo na takav način postavili ono što je cilj i političara i medija od toga će timati koristi građani Crne Gore, objasnio je član Odbora za eurointegracije.
Izvršna direktorica TV Prva, Sonja Drobac smatra da je „svaku evropsku priču moguće je ispričati na način da bude razumljiva i bude interesantna građanima te da je Pitanje samo da li imate vremena i da li imate novca odnosno da li imate znanja da to uradite“.
Prisutni su saglasni da je od ključnog značaja razmjena informacija ne samo unutar lokalnih, već i regionalnih medija, te i šire, kako bi na što vjerniji način dali jasnu sliku građanima o svijetu u kojem živimo.
Izvor: antenam