Tim povodom Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) i Institut za otvoreno društvo iz Budimpešte održali su danas okrugli sto posvećen izazovima i preprekama u održivoj integraciji romske i egipćanske populacije u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji. Okruglom stolu održanom u hotelu Podgorica prisustvovalo je 45 učesnika.
Iako su do sada izdvojena značajna sredstva za ekonomsku i socijalnu integraciju romske i egipćanske zajednice u Crnoj Gori, efekti njihove realizacije nisu u dovoljnoj mjeri vidljivi i održivi. Imajući u vidu da su u toku aktivnosti na definisanju sljedećeg finansijskog okvira IPA II za period 2014 – 2020, postoji jasna potreba da se prikupe naučene lekcije, kao i političke i institucionalne poruke svih zainteresovanih strana, zaključeno je na okruglom stolu

Događaj je otvorio Andre Lis, šef Operativnog sektora u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori i Nadir Redžepi, program menadžer Instituta za otvoreno društvo iz Budimpešte.
- Crna Gora je za period finansijske perspektive EU 2007-2013 kroz podršku EU na nacionalnom nivou dobila ukupno 236.625.200 eura. Većina ovih sredstava (166.703.056 eura) opredijeljeno je za projekte I komponete (jačanje institucija), dok je za projekte II komponente (pregogranična saradnja) izdvojeno 30.065.037 eura, rekao je Lis.
Izvršni direktor CEDEM-a Nenad Koprivica je kazao da su fondovi EU su dobra prilika za finansiranje projekata u oblasti inkluzije romske i egipatske populacije.
- Projekti koji su finansirani u prethodnom periodu još uvjek nijesu pružili očekivane rezultate, što je posljedica lošeg strateškog planiranja podrške i nerealne projekcije rezultata. Da bi se sredstva fondova EU u ovoj oblasti iskoristila u većoj mjeri u narednom periodu potrebno je uključiti sve potencijalno zainteresovane strane pojedince, udruženja, romske NVO, državne institucije) u jedinstven proces sa jasno planiranim nivoom podrške koji se želi ostvariti, rekao je Koprivica.
Pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Sabahuin Delić kazao je na okruglom stolu da treba razlikovati pitanje položaja domicijalnog romskog stanovništva od pitanja interno raseljenih Roma i Egipćana sa Kosova.
- Slika kampa Konik nije slika domicijalnih Roma koji imaju visok stepen integracije u naše društvo, kazao je Delić. On je dodao da će pitanje inkluzije Roma i Egipćana biti tretirano u Akcionim planovima za poglavlja 23. i 24. koji bi danas trebalo da budu usvojeni na Vladi.
- U okviru poglavlja 23. imaćemo dva podpoglavlljakoja će se baviti pitanjima manjinskih prava i pitanjima interno raseljenih lica koja se tiču inkluzije Roma, naveo je Delić.
Prema zvaničnim podacima dostupnim u bazi podataka projekata koje finasira EU u Crnoj Gori za sprovođenje projekata u oblasti ekonomske i socijalne integracije romske i egipatske populacije EU je dodijelila ukupno 9.373.028 € bespovratne finansijske podrške. Korisnici ovih projekata su obezbijedili ukupno 1.081.946 € kofinansiranja, što čini projekte ukupne vrijednosti 10.454.974, stoji u nacrtu.
Važno je imati u vidu da je proces apsorpcije sredstava EU za potrebe RE populacije Opšte inkluzivan proces koji zahtijeva kvalitetnu saradnju svih uključenih aktera. Ovaj proces zahtijeva neformalniju i bližu saradnju institucija i nevladinog sektora. Projekti tehničke podrške u početnoj fazi korišćenja podrške kroz IPA II instrument bili bi veoma korisni za razvoj kapaciteta u oblasti pripreme i kandidovanja projekata za finansiranje.
Uključivanje nevladinog sektora u konsultativni proces planiranja podrške kroz IPA II na nacionalnom i regionalnom nivou je od presudne važnosti za stvaranje dobre strateške osnove za apsorpciju sredstava, navedeno je u nacrtu studije.