Zanimljivosti

Koronavirus zagonetka za naučnike

Hofuf, zamrli gradić u pustinjskoj oazi u istočnom dijelu Saudijske Arabije, jedno je od mjesta najbogatijih naftnim poljima. Pored toga, tu je i izvor smrtonosnog koronavirusa.

Koronavirus zagonetka za naučnike Foto: Internet
BlicIzvor

Grad je bio u epicentru izvorišta ranije nepoznatog virusa koji je usmrtio 38 osoba na Bliskom istoku i u Evropi, a ovih dana se opet govori o njemu.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti saopštio je da nedostatak informacija o novom širenju virusa iz Saudijske Arabije znači da bi moglo doći do krize slične onoj sa epidemijom sarsa u Kini od prije deset godina.

U studiji objavljenoj juče u Medicinskom žurnalu Nove Engleske istraživači otkrivaju da se zaraza lako širi u bolnicama, što predstavlja “ozbiljni rizik”.

“U toku je transmisija”, kaže Majkl Osterholm, direktor Univerzitetskog Centra za infektivne bolesti u Mineapolisu. “To je ono što stvarno predstavlja trenutnu prijetnju za čitav svijet.”

Virus, nazvan “koronavirus bliskoistočnog respiratornog sindroma”, ili MERS-CoV, proširio se na Veliku Britaniju, Njemačku, Francusku i Italiju, gdje izaziva zabrinutost da bi mogao izazvati epidemiju.

Kao u slučaju sarsa, napada u zemlji koja nije naviknuta da bude na prvim linijama fronta u globalnoj zdravstvenoj hitnoj zaštiti.

Tapkanje u mraku

Prema podacima SZO od septembra prošle godine ovim virusom zaraženo je 64 ljudi širom svijeta. Od njih je čak 49 slučajeva zabilježeno u Saudijskoj Arabiji, od kojih su se 32 slučaja okončala smrću. Bilo je slučajeva zaraze i u Jordanu, Kataru, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Tunisu.

Osnovne informacije o oboljenju, kao što su objašnjenja na koji način su pacijenti došli u dodir sa virusom, još uvijek nedostaju u većini slučajeva, uprkos tome što Saudijska Arabija ima obavezu da o takvim detaljima obavijesti svjetsku zajednicu.

“U ovoj fazi, nije moguće isključiti scenario koji se dogodio u slučaju sarsa”, komentariše švedska agencija ECDC. “Neuobičajeno je da u ovoj fazi izbijanja zaraze postoji takav stepen nesigurnosti”.

Trenutno se vode razgovori o strategiji vakcinacije. “Novavaks Ink” (NVAX) iz Merilenda, izjavio je da je proizveo vakcinu koja je kandidat za borbu protiv ovog virusa. Pa ipak, biće potrebno još godinu dana da se vakcina proizvede, tvrdi Albert Osterhaus, virolog iz Medicinskog cetra Erazmo u Holandiji, čiji je tim prvi identifikovao novi virus iz uzorka koji je primio od ljekara iz Saudijske Arabije.

Ove nedjelje će se u Kairu sastati stručnjaci i naučnici iz svijeta, kada će razmotriti plan borbe protiv ovog virusa.

Blic

Portal Analitika