-Kada bi se Telekom Srbija danas prodao, jedva da bi zakrpio rupu u budžetu za ovu godinu, i to pod uslovom da se proda po cijeni koju priželjkuje njegov većinski vlasnik država Srbija- ističe se u članku.
Novosti podsjećaju da su srpski zvaničnici ranije najavljivali da bi bili spremni da kompaniju prodaju kupcu koji bi za 100 odsto vlasništva ponudio 2,5 milijardi eura.
-Iz proste računice proizilazi da bi država za svoj paket akcija od 78,1 odsto mogla da računa na 1,95 milijardi eura. Manjak u budžetu, ako se nastavi sa ovolikom potrošnjom, mogao bi da dosegne iznos od preko dvije milijarde- navedeno je u članku.
Kao interesenti za kupovinu Telekoma najčešće se pominje kompanija milionera Karlosa Slima Helua, ali i pojedine kuće sa arapskog tržišta. S druge strane, Telekomov godišnji profit je prepolovljen, pa se postavlja pitanje da li su opravdana strahovanja pojedinih ekonomista da najprofitabilnija kompanija za nekoliko godina može lako da izgubi tržišnu bitku.
Koliko će novca iz javnih preduzeća da se slije u budžet Srbije biće poznato uskoro, čim Vlada Srbije usvoji jedinstvenu odluku o načinu raspodjele dobiti za sva javna preduzeća. Aršin bi, očekuje se, trebalo da bude isti za sve kompanije u državnom vlasništvu, naravno, one koje su proteklu godinu okončale sa profitom.
„ Smatram da Srbiji po tom pitanju nedostaje strategija Ako nemate načina i ambiciju da investirate u Telekom, moraćete da ga prodate. Jer, kompanija mora da se postavi na zdrave noge. Ako to ne učinite, nikome ne činite dobro. Telekom Srbija mora da ima odriješene ruke. To je čak i u našem interesu kao konkurencije. I nama treba dobar Telekom koji će servisima i uslugama da nam bude konkurencija, a ne opstrukcijama po raznim nivoima kroz svoje regulatorno-suvlasničke odnose koje imaju sa državom. Nemamo problem da se tržišno nadmećemo sa bilo kim, ali imamo problem sa nelojalnom konkurencijom", kaže za Novosti Slobodan Đinović, generalni direktor Orion telekoma.