On je, odgovarajući na poslaničko pitanje predstavnika Force Gencija Nimanbegua, koga je zanimalo postupanje policije prilikom nedavnog sukoba u tom selu, kada su mještani muslimanske vjeroispovjesti pokušali da spriječe čišćenje crkvišta, objekta Srpske pravoslavne crkve (SPC), kazao da su policijaci pružali asistenciju SPC.
Đukanović je kazao da su u zahtjevu za asistenciju dostavljene presude kojim se potvrđuje vlasništvo SPC nad spornim dijelom teritorije tog sela.
„Policajci su zatekli građane koji su sprječavali ulazak u crkvište, a predečeno im je da se moraju skloniti i da će biti privedeni ukoliko to ne učine. Privedene su 23 osobe, a policijaci su postupili sa zakonom i ovlašćenjima“, rekao je Đukanović.
On je kazao da bi bilo pogrešno tražiti od policije da arbitrira o pravosnažnim presudama.
„Moramo istrajati na bezpogovornoj zašiti presuda i imovinskih prava, dopadao nam se vlasnik ili ne“, naveo je Đukanović.
Nimanbegu je kazao da policija ne treba da arbitrira, ali organi treba da utvrde da li su presude donesene na osnovu falsifikata, kako tvrde pojedini mještani.
On je rekao da su mještani Martinovića branili pravo na imovinu, za koju tvrde da je na čudan način dodijeljena SPC.
„Crnoj Gori ne treba nova Rumija. Nacionalna manjina Srba, koja ne postoji po Ustavu, crpi iz Fonda za manjine oko 600 hiljada EUR, a država nema snage da to spriječi“, rekao je Nimanbegu,
ocjenjujući da su odnosi države prema Albancima u sjenci odnosa Srba i Crnogoraca.
Đukanović je kazao da su pitanja dodjele novca iz budžeta manjinama uređena usvojenim zakonima, navodeći da u Crnoj Gori i dalje ima otvorenih pitanja.
„Pitanja prava Crnogorske pravoslavne crkve su i dalje otvorena ali nadamo se da ćemo stvoriti uslove kako bi se to na demokratski način riješiti u narednom periodu“, rekao je Đukanović.
(Mina)