Abiznis

Vlast i opozicija složni: Ne treba prodati EPCG

28-epcg
E
lektroprivredu Crne Gore ne bi trebalo prodavati, složni su predstavnici vlasti i opozicije.

Vlast i opozicija složni: Ne treba prodati EPCG
Portal AnalitikaIzvor

Svjetska banka sugerisala je u posljednjem izvještaju crnogorskoj vladi da bi za dugoročno rješavanje problema u sektoru energetike bilo najbolje da potpuno pivatizuje Elektroprivredu Crne Gore. To je prva relevantna organizacija koja je predložila prodaju državne EPCG.



Poslanik Socijalističke narodne partije

Aleksandar Damjanović

kazao je Dnevnim novinama da su oni predložili zakon kako bi spriječili prodaju državnog vlasništva u EPCG.



"Naš komentar je dat kroz predlog Zakona o zaštiti državnih interesa koji će se danas razmatrati na Skupštini, jasno i nedvosmisleno da Crna Gora mora ostati većinski vlasnik i EPCG i Elektroprenosnog sistema, kao i da Rudniku Pljevljima koji je sada u privatnom vlasništvu bude pripojen EPCG i na taj način država zaokruži većinsko vlasništvo", kazao je Damjanović.



U Pozitivnoj Crnoj Gori još ne žele ni da se pomene prodaja državne energetske kompanije.



"Pozitivna se protivi i na pomen da se EPCG privatizuje. Dakle, protiv smo toga do daljnjeg", kazao je poslanik Pozitivne

Mladen Bojanić

.



Socijaldemokratska partija je ranije insistirala da se država obaveže da neće imati manje od 55 odsto vlasništva i da će biti većinski vlasnik EPCG. Taj stav imaju i danas.



"Za Socijaldemokratsku partiju je EPCG kičma energetskog sistema i apsolutno smo protiv njene prodaje. Elektropivredu ne smijemo prodati", kazao je

Šehović

.



Iz Vlade su saopštili da se prodaja većinskog državnog vlasništva u EPCG ne nalazi se u aktuelnim privatizacionim planovima Vlade Crne Gore.



"Vlada naravno cijeni i pažljivo razmatra sve sugestije i savjete međunarodnih finansijskih institucija. U kontekstu ove konkretne sugestije Svjetske banke, treba imati u vidu da, u skladu sa ugovorom iz 2009. godine, manjinski akcionar, italijanska kompanija A2A, danas odreduje menadžersku sturkturu u EPCG, čime inostrani partner dominatno utiče na tržišno ponašanje i poslovnu politiku kompanije", poručili su iz Vlade.



Svjetska banka smatra da je za dugoročno rješavanje problema birokratske neefikasnosti, političkog upliva i umrtvljenog rasta elektroenergetske ponude u Crnoj Gori možda potrebna radikalna struktuma promjena - potpuna privatizacija, u kojoj Vlada odustaje od većinskog vlasništva u EPCG i ograničava svoju ulogu na formulisanje nacionalne energetske politike i sprovodenje djelotvornog regulatornog režima.



U izvješaju SB se dodaje da postoje čvrsti pokazatelji koji ukazuju na to da je politizacija javnih elektroenergetskih preduzeća nesumnjivo predstavljala najpresudniju "determinantu" loših poslovnih rezultata.



Na pitanje šta misli o mogućnosti prodaje Elektroprivrede, nakon dugog verbalnog kolebanja, poslanik Demokratske partije socijalista

Zoran Vukčević

kazao je da pitanje nije dobro.



Nešto kasnije je kazao da ne može da odgovori na pitanje, te da nigdje nije eksplicitno u Izvještaju napisano da neko od nas traži prodaju Elektroprivrede Crne Gore.



foto: www.epcg.co.me
Portal Analitika