Žute, crvene, bijele i crne slike ljudi, jelena, guštera i buba pokazuju da su ove grupe lovile, pecale i sakupljale hranu, saopšteno je iz Nacionalnog instituta za antropologiju i istoriju.
Na zidovima pećina su naslikane i vjerske, astronomske ali i apstraktne scene i većina njih je u veoma dobrom stanju.
Arheolozi još nisu uspjeli da utvrde koliko su stare slike - njih 4.926 - ali će uskoro sprovesti hemijske i radiokarbonske analize kako bi to saznali, piše AFP.
Drevne slike pronađene su na 11 različitih mjesta u pećinama i planinskim prolazima opštine Burgos u državi Tamaulias koja se graniči sa SAD. Više od 1.550 slika otkriveno je na jednoj lokaciji nazvanoj "Pećina konja".
"Ovo je važno otkriće jer smo sa njim uspjeli da dokumentujemo prisustvo prehispano grupa u Burgosu gdje smo do sada govorili da ih nije bio", rekla je arheolog
Marta Garsija Sančezsa Univerziteta Zakatekas.
Slike su djelo tri grupe - Guaholotesa, Ikonopolosa i Pintosa. Postoje dokazi da su se i druge grupe kretale planinskim vijencem San Karlos poput Kadimasa, Konajenesa, Medikviljosa, Meckvitesa, Kometunasa i Kanaimesa.
"Ove grupe su gotovo 200 godina izbjegavale špansku vlast. Pobjegli su u planine San Karlos jer su tamo imali vode i životinje i bijke za jelo. Španci nisu odlazili u ove planine", objasnila je Garsija Sančez.
tekst i foto: B92