Društvo

MIHAILOVIĆ: Amandmani pomak, ali ostale loše stavke koje treba mijenjati

2405krisitnamihailovi
S
matramo da je amandmanima napravljen određeni pomak u odnosu na tekst Predloga zakona, ali su ostale i mnoge stavke koje su loše i koje treba mijenjati, kazala je za Portal Analitika predsjednica Udruženja Roditelji Kristina Mihailović.

MIHAILOVIĆ: Amandmani pomak, ali ostale loše stavke koje treba mijenjati
Portal AnalitikaIzvor

Ona je, komentarišući jučerašnje zaključke Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje, na kome je usvojeno sedam amandmana SDP-a, naglasila da se ni predlozima da se ograniči iznos za refundaciju zarada roditeljima na porodiljskom odusustvu na jednu ili dvije zarade,  ne eliminišu eventualne zloupotrebe i postupanja na štetu državnog budžeta, ali se podstiče diskriminacija.

„Definisanje nivoa zarade koja će se isplaćivati poslodavcima roditelja koji koriste ovu vrstu odsustva na jednu ili dvije prosječne zarade u Crnoj Gori samo može da u određenoj mjeri zakompolikuje namjeru onoga ko želi da zlupotrijebi svoja prava, ali nikako da zloupotrebu u potpunosti isključi“, kaže Mihailović.

Podsjetimo, jučerašnjom odlukom Odbora propisano je da se poslodavcima refundira tokom odsustva porodilje iznos do dvije prosječne zarade u prethodnoj godini, odnosno do 960 eura, te da nezaposlene trudnce koje su na Birou rada, umjesto 26 primaju 63,5 eura.

Mihailović ističe da su iz Ministarstva rada i socijalnog staranja nekoliko puta pominjali primjere kako postoje poslodavci koji zaposlenim trudnicama neposredno pred početak porodiljskog odsustva nerelano povećavaju zarade na po nekoliko hiljada eura.

„Namjera takvih poslodavaca i dalje će biti moguća za sprovođenje, ali samo što neće koristiti prava jedne porodilje nego više njih kako bi za sebe stekli korist. Smatramo da nijednu majku ne treba dovesti u rizik kažnjavanja zbog toga što je zaslužila da ima platu veću od dvije prosječne u državi“, kaže Mihailović

Ona objašnjava da umjesto predloženog kažnjavanja poslodavca zbog odluke da zaposli trudnicu četiri mjeseca prije njenog porođaja (do tri mjeseca prije otvaranja porodiljskog bolovanja) tako što mu država uopšte neće refundirati naknadu zarade koju je dužan da isplaćuje trudnici prije, odnosno majci ili ocu poslije porođaja, SDP je predložio da se poslodavcu nadoknadi 30% zarade. „Ovim predlogom se takođe suzbija zapošljavanje trudnih žena, što ne bi smio biti cilj ovog zakona U praksi će se tako neopravdano spriječiti i zapošljavanje onih žena, koje su prije toga radile na određeno vrijeme“, naglašava naša sagovornica.

Ona ističe da je pozitivno povećanje iznosa nakande za nezaposlene porodilje, te da bi socijalnu pomoć bilo bolje usklađivati samo sa troškovima života u Crnoj Gori, a ne po modelu koji kombinuje procente rasta odnosno pada tih troškova i zarada. Mihailović objašnjava da zarade u Crnoj Gori bilježe pad, a i kada imaju pozitivan trend kretanja on je mnogo manji od troškova života. To bi moglo značiti da će, posebno sada dok traje kriza, iznos socijalnih davanja da se smanji.

Predsjednica udruženja Roditelji naglašava da pozdravljaju amandman HGI da se dječiji dodatak ne ograničava samo na troje djece, već da ga dobijaju sva djeca.

"Međutim, moramo da primjetimo da dječji dodatak 3 mjeseca godišnje neće primati djeca radno sposobnih roditelja kojima se u tom periodu predlogom zakona ukida socijalna pomoć.  Taj dio na žalost nije promijenjen", ističe Mihailović.

Portal Analitika