-Podsjećamo da je ovo preporuka GA koju smo dali na osnovu rezultata monitoringa stanja ljudskih prava, koji sprovodimo već duži niz godina, da u policiji radi određeni broj policijskih službenika koji su pravosnažno osuđeni za krivična djela, ili se protiv njih vode krivični postupci zbog sumnje da su kršili ljudska prava. GA je registrovala navode o zloupotrebi službenih ovlašćenja na način da su pojedini službenici, nakon što su optuživani za kršenje ljudskih prava, vršili pritisak na žrtve i uticali na kolege kako bi prikrili ili ublažili odgovornost za počinjena djela. Sankcionisanje posebno treba usmjeriti i na službenike koji nijesu zaštitili građane dok su ih njihove kolege zlostavljale, već su djelovali da zaštite kolege davajući smišljene iskaze, što imamo konstatovano i u pravosnažnim presudama. Takođe, više puta smo i javno pozivali nadležne u policiji da saopšte broj službenika koji su pravosnažno osuđivani za krivična djela i da problem viška službenika riješe upravo otpuštanjem ovih službenika, ali na žalost do sada je izostala adekvatna reakcija- ističe se u saopštenju.
Smatraju da je ovaj potez rezultat stavljanja policije pod kontrolu MUP-a, „što GA pozdravlja i zahtijeva nastavak profesionalizacije“.
-Sada tražimo da uslijedi beskompromisan nastavak reformi i neselektivno udaljavanje svih službenika koji su kršili ljudska prava- zaključuje se u saopštenju.