Najviše tijelo SPC narednih dana razmatraće najvažnija pitanja za Crkvu - od situacije na Kosovu i Metohiji, do popune upražnjenih eparhija.
Crkvena „skupština“ počela je službom koju je predvodio patrijarh srpski Irinej uz sasluženje 12 episkopa i prisustvo gotovo svih članova Sabora. Prvi dan Sabora protekao je u definisanju dnevnog reda zasjedanja i izboru tema za raspravu.
Redovna tačka su izvještaji iz eparhija, kao i situacija u južnoj pokrajini. Kako se špekuliše u crkvenim krugovima, episkopi će pod crkvenu lupu staviti briselski sporazum, ali i varnice koje su proteklih dana sijevale između pojedinih predstavnika crkve i države. Sabor će formirati i komisiju koja će razmotriti ono što je Mitropolija crnogorsko-primorska već odlučila - da se Njegoš proglasi za sveca.
Zasjedanju Sabora ne prisustvuje episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije (Kačavenda), koji je prije mjesec dana razriješen sa vladičanskog položaja. Najviše crkveno tijelo odlučiće o njegovoj daljoj sudbini, ali i mjestu njegovog budućeg boravka.
Iako je njegova želja da to bude sadašnje sjedište eparhije, manastir Svetog Vasilija Ostroškog u centru Bijeljine, veća je šansa da mu Sabor namijeni adresu u manastiru Svete Petke u bijeljinskom naselju Pet jezera. Nije isključeno i da vladike odluče da se sjedište Kačavendine eparhije, poslije 21 godine, iz Bijeljine premjesti u Tuzlu.
O eparhiji vladike Vasilija biće govora i u „kadrovskom“ dijelu dnevnog reda Sabora. U igri su dvije opcije - da crkvena skupština izabere novog vladiku ili da se episkop banjalučki Jefrem zamoli da bude administrator zvorničko-tuzlanski do sljedećeg zasjedanja.
- Gotovo je sigurno da će poslije Sabora Crkva biti jača za najmanje jednog episkopa - rečeno je „Novostima“ u vrhu SPC. - Upražnjena je veoma značajna Žička eparhija, koja bi trebalo da dobije vladiku. Sabor može da na to mjesto postavi nekog od vikarnih episkopa, mada je izvjesnije da će izabrati novog vladiku. Među najozbiljnijim kandidatima za to mjesto je Tihon, iguman manastira Studenica.
Najviše crkveno tijelo staviće tačku i na slučaj vladike srednjoevropskog Konstantina, koji se na preko 300 stranica crkvene optužnice tereti za zloupotrebe u vođenju eparhije. U krugu episkopa kojima se zamjeraju mnogobrojne zloupotrebe je i vladika britansko-skandinavski Dositej (Motika). Dio vjernika sa sjevera Evrope na adresu Patrijaršije uputio je pismo u kome ovog arhijereja optužuju za pad broja vjernika, podjele, protjerivanje neposlušnih sveštenika, nepotizam..
Patrijarh Irinej: Molimo se za Kosovo
Neka Gospod blagoslovi rad ovog sabora, ali i Crkvu koja se nalazi na velikim iskušenjima, kao i narod - rekao je patrijarh Irinej u besjedi poslije liturgije.
- Molimo Boga da sačuva Kosovo i Metohiju, našu svetu zemlju oblivenu krvlju mučenika. Dok je naša ljubav i misao vezana za Kosovo, ono će biti i ostati naše, kao što je oduvijek i bilo - zaključio je Irinej.