Abiznis

Ministarstvo ekonomije: Aplicirala tri klastera

euroslajd
N
a treći javni poziv Ministarstva ekonomije za učešće u Programu podsticanja razvoja klastera u sjevernom regionu i manje razvijenim opštinama prijavila su se tri klastera.

Ministarstvo ekonomije: Aplicirala tri klastera
Portal AnalitikaIzvor

Iz Ministarstva ekonomije agenciji Mina-business je saopšteno da Komisija trenutno ocjenjuje njihovu podobnost.

Iz tog Vladinog resora su kazali da su preduzeća i preduzetnici na sastancima pokazali zainteresovanost za program.

„Preduzetnici su često isticali da im je potrebno dodatno vrijeme da izmire poreske i druge obaveze i da pripreme potrebnu dokumentaciju za učešće u programu“, naveli su iz Ministarstva ekonomije.

Program podsticanja razvoja klastera u sjevernom regionu i manje razvijenim opštinama Crne Gore realizuje se od oktobra prošle godine i do sada su raspisana tri javna poziva.

Prva dva javna poziva realizovana su u prošloj godini, kada je bilo ukupno pet aplikacija, od preduzeća udruženih u klastere u sjevernom regionu i Cetinju.

Iz Ministarstva su podsjetili da su zahtjeve iz prvog javnog poziva ispunila dva klastera - klaster pršutara sa Cetinja, koga čine četiri preduzeća i klaster pečurki iz opština Berane i Rožaje, koga čine tri preduzeća. Iz drugog javnog poziva zahtjeve je ispunio jedan klaster - drvoprerade iz Bijelog Polja, koga čine tri preduzeća.

„Klasteri kojima su odobrena sredstva već koriste opremu u proizvodne svrhe, radni kapaciteti su u određenoj mjeri povećani, a u skladu sa planom proizvodnje i zapošljavanja, dva klastera će povećati broj zaposlenih ljudi u ovoj godini“, kazali su iz Ministarstva.

Program je namijenjen preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima iz sjevernog regiona i opština Cetinje i Ulcinj, koja posluju najmanje godinu i bave se poljoprivrednom proizvodnjom i preradom, drvopreradom, ali i drugim proizvodnim djelatnostima.

Program ima za cilj finansijsku podršku za preduzeća u 100 odsto privatnom vlasništvu koji su dio klastera radi prevazilaženja “uskih grla” u poslovanju.

Finansijska podrška je usmjerena na pokriće troškova nabavke proizvodne opreme, osim IT opreme i saobraćajnih sredstava, a zasnovana je na principu refundacije, odnosno povraćaja dijela troškova.

Pravo učešća imaju preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća sa sjedištem u Crnoj Gori i u 100 odsto u privatnom vlasništvu, koja u posljednjoj finansijskoj godini nijesu imala gubitke, redovno uplaćuju poreze i doprinose i imaju ugovore o saradnji sa najmanje tri preduzeća u klasteru. (Mina business)

 

 

 

 

Portal Analitika