Prema izvještaju kineske zvanične novinske agencije Sinhua, brana bi bila u funkciji projekta hidrocentrale Šuangđijangkou na rijeci Dadu, u jugoazapadnoj pokrajini Sečuan, a ogranak grupacije ”Guodijan”, jedne od pet velikih kineskih državnih kompanija elektro-privrede, obavezao se da projekt izvede u roku od 10 godina, po cijeni od oko 3 milijarde eura.
Kada bude dovršena, elektrana će imati ukupni instalirani kapacitet od 2 gigavata, i proizvodiće gotovo 8 milijardi kilovat sati električne energije godišnje, odnosno od prilike dovostruko više od Huverove brane u SAD.
Brana će biti daleko viša od Brane tri klisure na rijeci Jangce (185 metara), sa hidroelektranom najveće snage na svijetu, a neznatno će nadmašiti i trenutnog rekordera - branu Nurek u Tadžikistanu, visoku 300 metara. Trentuno druga brana po visini, Sijaovan na reci Lankang (
U Kini je u tokom proteklih godina naglo uzela maha izgradnja hidrocentrala, u okviru nastojanja da se upotreba obnovljivih izvora energije do 2010. poveća na 15 posto. Jedan od ovih projekata je i izgradnja kaskade od 13 brana u gornjem toku rijeke Nu, koja je zbog protesta ekologa bila blokirana skoro 10 godina, ali za koju je vlada ipak dala odobrenje u januaru ove godine.
Naučnici i ekološki aktivisti se pribojavaju da bi umnožavanje brana u jugozapadnoj Kini moglo da izazove ekološke katastrofe, kao što su klizišta i zemljotresi, ali izgleda da je vlada riješena da u svakom slučaju ostvari zacrtani cilj.
Izvor:Blic.rs