Cilj predloženih izmjena i dopuna je da se ukinu takse, naknade i drugi troškovi za izdavanje dokaza i saglasnosti u postupku pribavljanja urbanističko-tehničkih uslova i građevinske dozvole, kao i da se skrate vremenski rokovi za njihovo izdavanje. Kroz oslobađanje pojedinih subjekata od plaćanja nadoknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta prevazilazi se jedan od ograničavajućih faktora za investiciona ulaganja i stvaraju sistemski uslovi za nesmetanu i sigurnu realizaciju značajnih projekata.
Pored ostalog, predloženim rješenjima stvoriće se normativne pretpostavke za određivanje lokacija i izmjenu planskih dokumenata po posebnim procedurama, što će doprinijeti daljem otklanjanju biznis barijera.
Vlada je utvrdila Nacrt strategije razvoja energetike Crne Gore do 2030. godine - Zelena knjiga, sa Nacrtom strateške procjene uticaja na životnu sredinu i Programom održavanja javne rasprave. Ovaj dokument predstavlja strateški mehanizam sa nizom mjera i instrumenata čijom implementacijom se omogućava ispunjenje utvrđenih ciljeva energetske politike države: sigurnost snabdijevanja energijom, razvoj konkurentnog tržišta energije i održiv energetski razvoj.
Na sjednici je usvojen Akcioni plan za sprovođenje Strategije borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala za period 2013 - 2014. godine, kojim se operacionalizuju ranije definisani nacionalni i međunarodni prioriteti Crne Gore na ovom planu. Akcioni plan sadrži 230 mjera, a broj nadležnih organa povećan je sa 66 na 74, uz preciznije određenje primarno nadležnosti, u slučajevima kada je za izvršenje mjere zaduženo više organa.
Između ostalog, Vlada je danas usvojila i Akcioni plan za 2013. godinu za sprovođenje Strategije podsticanja konkurentnosti na mikro nivou od 2011. do 2015. godine. Strategijom su kao osnovni prioriteti definisani: razvoj postojećih i kreiranje inovativnih industrija i kapaciteta, jačanje izvoznih performansi preduzeća i promocija crnogorskih potencijala.
Tokom ove godine, prioritet u sprovođenju Strategije biće mapiranje raspoloživih resursa, odnosno identifikaciju sektora koji imaju najveće inovativne i razvojne potencijale. U tom smislu je neophodno sprovođenje pojedinih istraživanja i analiza, kao i formiranje specifičnih baza podataka, na osnovu kojih bi se obezbijedila konkretna podrška malim i srednjim preduzećima.