Direktor CDT-a, Dragan Koprivica, smatra da je potrebno da država organizuje iscrpnu anketu koja će pokazati zašto su građani protiv ulaska CG u NATO.
„I onda da se to vrlo precizno obrazloži po dubini, pa sa deset podpitanja, da bi donosioci odluka, pa i oni koji su za i oni koji su protiv mogli konačno da krenu sa neke jasne dokumnetacione osnove o tome šta treba da se radi odnosno zašto ti ljudi na taj način razmišljaju i šta je to što država ili NVO ili bilo ko drugi treba da im ponudi u tom procesu, rekao je Koprivica Anteni M.
Takve aktivnosti CDT-a omogućiće, kako navodi Koprivica, da se čuju stavovi građana. Bilo da se odluka o ulasku u NATO alijansu donese u Parlamentu ili na referendumu, Koprivica ističe:
„Važno je da imamo veliki broj neopredijeljenih ljudi, a ono što mi vidimo i kroz rad u Info centru, a i kroz druge naše projekte, jeste da i ovi koji su opredjeljeni, to ne baziraju baš na nekim preciznim i jasnim argumentima.“
Iako je protiv ulaska NATO alijansu, poslanik DF Slaven Radunović ističe da ulazak u EU Crnoj Gori može omogućiti da brže postane atraktivna lokacija za strani kapital i investicije. Stoga je po njemu idealno rješenje:
„Evropska unija,a bez NATO - bez vojne čiznme, a sa standardima i institucijama izgrađenim po onom principu koje od nas traži EU. Mislim da je to neka dobitna kombinacija.“
Koprivica smatra da su propagandne kampanje i ponašanje političkih partija uzroci opadanja povjerenja u Sjevernoatlantsku vojnu alijansu. Mišljenja je da izmjena Vladine komunikacione strategija može da bude od značaja:
„To što smo mi pokrenuli projekat u okviru kojeg ćemo pokušati da čujemo mišljenje različitih strana, i onih koji su za i onih koji su protiv, da čujemo mišljenja medija, nevladinog sektora, vlade. Znači svih značajnih sktera u tom procesu i da pokušamo da ponudimo neke sugestije Vladi.“
Stoga Koprivica poziva na uključivanje svih djelova društva kako bi građani bili bolje informisani o evroatlantskim integracijama.