Marković je, na sjednici Nacionalne komisije, kazao da bi Vlada, povodom te inicijative, mogla da preispita i strukturu Komisije jer, kako je naveo, što ih bude više, lakše će podijeliti teret novih izazova.
„Zašto nemati i akademsku zajednicu i neke druge strukture koje mogu dati snažan doprinos unaprjeđenju politika i realizaciji obaveza iz tih politika radeći u Nacionalnoj komisiji“, rekao je Marković, prenosi Televizija Crne Gore.
Član komisije Aleksandar Damjanović ocijenio je da bi trebalo povećati i nadležnosti Komisije.
„Čini mi se da ni izbliza nijesmo iskoristili prostor, ni kroz dinamiku rada, ni kroz odluke, ni kroz ono što smo ispustili, da damo mnogo veći doprinos borbi protiv korupcije i kriminala“, kazao je Damjanović.
Komisija nije prihvatila inicijativu MANS-a da Vlada nastavi proces kriminalizacije nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera.
Diskusiju o toj inicijativi obilježila je žučna rasprava izvršnog direktora te nevladine organizacije Vanje Ćalović i Markovića, koji je upozorio da ne podiže ton jer nije „na protestnom mitingu MANS-a“.
Marković je kazao da država ionako u zakonima ima dovoljno oružja za borbu protiv nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera.
Komisija je raspravljala i o slučaju Nasera Keljmendija, a iz Tužilaštva je saopšteno da su u slučaju Keljmendijeve divlje gradnje u Ulcinju iskorišćene sve zakonske mogućnosti, i da su, na osnovu podataka kojima su tada raspolagali, donijeli odluku o aktiviranju instituta odloženog gonjenja.
Iz tužilaštva su objasnili da je to bilo najbolje moguće rješenje, jer u tom trenutku nijesu znali da se protiv Keljmendija u drugim državama vode istražni postupci, a za divlju gradnju bi dobio najviše uslovnu kaznu.
(MINA)