Zanimljivosti

Kako protiv proljećnog umora?

umorok1505
K
ako razlog proljećnog umora počiva u tome što čovjekov organizam nije sposoban da se naglo prilagodi promjenama u atmosferi, a poslije zime je još i dodatno metabolički iscrpljen, oni koji pate od proljećnog umora mogu da olakšaju tegobe uzimanjem vitamina, minerala i fizičkom aktivnošću.

Kako protiv proljećnog umora?
Portal AnalitikaIzvor

 

Poslije duge zime i jednolične ishrane, sunce i naglo otopljenje često donose i proljećni umor. Prema riječima ljekara, proljećni umor nije medicinski značajan, ali može da oteža svakodnevni život. Kako bi izbjegli zdravstvene tegobe, ljekari savjetuju veći unos vitamina i postepeno povećanje fizičkih aktivnosti. Obratiti pažnju na sledeće: 

Unos odgovarajućih vitamina - vitamin C brzo i efikasno otklanja umor, pa se preporučuje uzimanje agruma, kivija, ali i paprike i peršuna koji su naročito bogati ovim vitaminom. Dobre su i namirnice bogate rastvorljivim vlaknima, kao što su jabuke, zob i mahunarke. 
Dnevni unos gvožđa - neki od simptoma nedostatka gvožđa koji ima važnu ulogu u izgradnji hemoglobina i jačanju imunog sistema, jesu česta pospanost i loše raspoloženje. Mješovitom ishranom može da se obezbjedi oko 10-30 miligrama gvožđa dnevno. Najbogatiji izvori su džigerica, meso, jaja, piletina, riba, soja, bundeva, zob, grašak, smokva. Gvožđe će se bolje resorbovati iz hrane uz pomoć vitamina C. 
Unos tečnosti - dnevno treba popiti oko dva litra tečnosti. Voda reguliše probavu i na taj način se brže izbacuju nakupljeni toksini, čime se smanjuje i osjećaj umora. Po želji, u vodu može da se doda malo limunovog soka, ovaj napitak je dobar za osvježenje. Korisna je i mineralna voda koja gasi žeđ i dovodi u ravnotežu nivo minerala u organizmu, reguliše varenje i vraća neophodnu snagu. 
Dovoljno sna - protiv proljećnog umora može da pomogne i zdrav san od osam sati i odlazak na spavanje ranije nego obično. Ujutru, čim se probudite, ustanite iz kreveta bez odlaganja, nemojte da se izležavate bez potrebe. 
Redovno tuširanje - preporučuje se jutarnje tuširanje naizmjenično toplom i hladnom vodom, ali da hladna bude na kraju, a uveče opuštanje u toploj kupki sa eteričnim uljima, koja će osvježiti kožu i povoljno uticati na varenje. 
Dovoljno svjetlosti - kad god možete izađite u prirodu i uživajte u prirodnoj svjetlosti koja utiče na poboljšanje raspoloženja i na smanjenje pospanosti. Svjetlost takođe smanjuje proizvodnju hormona melatonina koji izaziva pospanost. 
Čajevi - jednom do dva puta nedeljno treba očisti organizam, najbolje prirodnim biljnim čajevima. Čaj od sleza i ekstrakt korjena maslačka pomažu pri izlučivanju otpadnih materija iz bubrega, a uvin čaj je odličan diuretik i čistač urinarnog trakta. Listovi i latice ruže djeluju osvježavajuće i pročišćavaju organizam - dobri su diuretici i ubrzavaju eliminaciju otrovnih materija. 

Alkohol - treba ograničiti uzimanje alkohola, jer djeluje depresivno na centralni nervni sistem, a smanjuje i nivo šećera u krvi. Takođe treba izbjegavati kafu, crni čaj, gazirane napitke i slatkiše.

B92, foto: uzkafu.rs

Portal Analitika