Kultura

VUJOŠEVIĆ: Kamen i Njegoš su naš prapočetak

1505petarv1
S
ve je ovdje svedeno na neko izvorište. Ideja izložbe je da uputim na početak, na neku elementarnu stihiju iz koje je sve nastalo. Zato su tu korišćeni kamen i Njegoševi stihovi, njegov rukopis, kazao je Petar Vujošević o svojim mozaicima malog formata koje je sinoć predstavio u Galeriji „Centar“ u Podgorici.

VUJOŠEVIĆ: Kamen i Njegoš su naš prapočetak
Portal AnalitikaIzvor

Vujošević ističe kako je upravo ono što čini prikazani ciklus – prapočetak za ljude sa ovog podneblja.

- I što god da otkrijemo u životu, gdje god da odemo, opet ćemo pronaći nešto što je već rečeno, što smo već davno čuli i pročitali u tim djelima.

Na prvoj samostalnoj izložbi u Podgorici nakon 1996. godine, mladi barski umjetnik predstavio se kvadratnim mozaicima kojima dominira pravilno prelomljeni kamen. On pojašnjava kako je to dio konceptualne forme koju odlikuje ova izložba.

- Ovdje je, kao što vidite, unijet tekst – riječi, stihovi – kao likovna vrijednost, i ovdje ima funkciju crteža. A kvadrat je tu nešto što je vezano za proporcije. U osnovi je Zlatni presjek; tu je izvorište djela, jer je Zlatni presjek - pravougaonik. Međutim, jedina forma – osim kruga – koja u sebi ne sadrži Zlatni presjek, nego je sama dovoljna, sama sebe zatvara, je pravougaonik. Neka nulta forma od koje se počinje – pojašnjava umjetnik.

Nesvakidašnju izložbu – pošto se u Podgorici rijetko mogu vidjeti mozaici u kamenu – otvorio je profesor mr Milutin Lutovac.

- Mozaik je sve što nas okružuje, na početku i na kraju. Kada gledamo izložene mozaike, oni predstavljaju onu razliku između „gledati“ i „vidjeti“. Umjetnik otkriva ono što je često isuviše blizu da bi se moglo vidjeti... Dobrodošli u nevidljivi krajolik Petra Vujoševića – kazao je Lutovac otvarajući ovu izložbu.

1505petarvVujošević, pak, vidi kamen kao nešto što nas uvijek okružuje. Za njega su mu vezana prva sjećanja o Baru u kome stvara, jer „kuće su od kamena, plaže su od kamena, i čovjek pola svog vijeka provede na kamenu“.

- Kamen je ovdje neko domaće čeljade. Kad naiđete na mozaik kao tehniku, tu se prividno sreću slikarstvo i materijal, kao što je kamen. To je nešto u čemu se mogu izraziti u potpunosti, uz ljubav prema kamenu, prema tome što kamen ima kao mogućnost što se tiče boje, svjetla koje reflektuje. Vrlo je teško u klasičnom slikarstvu postići tonove, nijanse koje već imate gotove u samom prelomu kamena. I kada radite sa kamenom, mnogo lakše i brže možete stići do boja nego u klasičnom slikrastvu.

Vujošević podsjeća da su stari majstori u slikarstvu imali višestruke slojeve boje kako bi dobili određenu svjetlost, upravo onu koju možete uvijek naći u kamenu.

- Samo treba da nađete pravi kamen i prelomite ga na pravi način – zaključuje mladi autor.

Portal Analitika