Ovaj datum koji je urezan u narodno pamćenje kao putokaz i spomenik patriotizma i ljubavi našeg čovjeka prema svojoj domovini, dio je naše tradicije, nacionalnog identiteta i emocija, navodi se u zajedničkom saopštenju SNP-a i tog udruženja boraca.
- Danas je dan kada smo ponosni, uprkos svim nedaćama koje nas snalaze, jer se prisjećamo da je i naša zemlja učestvovala u tom ratu kao dio ujedinjenih naroda svijeta i dala veliki doprinos toj pobjedi. Činjenica da je Jugoslavija, a s njom i Crna Gora, jedan od 50 učesnika konferencije Ujedinjenih nacija u San Francisku 25.aprila 1945. i potpisnik Povelje OUN, znak je da smo ušli u istoriju svijeta kao zemlja koja je, u najtežim trenucima za nju, izabrala pravi put i učestvovala u velikoj bici za slobodu, mir i bezbjednost na planeti, navodi se u saopštenju.
Dug je bio put do pobjede. Trajao je 4 godine. Sa preko 1 700 000 palih ili 11 odsto ukupnog stanovništva, Jugoslavija spada medu zemlje koje su podnijele najveći broj ljudskih žrtava u drugom svjetskom ratu.
Ovaj datum je posebno značajan za Crnu Goru i njenu slobodarsku tradiciju, koja je opštenarodnim ustankom pokazala jedinstven primjer snage i otpora silama mržnje u tadašnjoj porobljenoj Evropi. Narod Crne Gore vodio je herojsku bitku i podnio velike gubitke sve do konačnog sloma fašističkih snaga i kraja ratnih užasa.
Iako mala, Crna Gora je svojim herojskim primjerom zauzela časno mjesto u evropskoj i svjetskoj antifašističkoj alijansi.
NOB nije bila samo oružana borba protiv okupatora već i revolucija, stvaranje novog i boljeg društva. Bez te socijalne perspektive ne bi ni bilo masovne i uspješne narodnooslobodilačke borbe. Vojna pobjeda ima smisla samo ako ljudi u osvojenoj slobodi žive bolje i u miru, što lijepo govore stihovi Branka Miljkovića, u kojima se pjesnik pita "da li će sloboda umeti da peva, kao što su sužnji pevali o njoj ?"
Sjećanje na pale heroje daje nam snagu da nastavimo da stvaramo bolje društvo i srećniju budućnost. Njihova žrtva ne smije biti uzaludna. Zaslužili su naše duboko poštovanje.
Ne treba da gradimo našu budućnost u okovima prošlih dana, ali ne smijemo je ni zaboraviti, jer narod koji zaboravi na svoju prošlost, ne može imati ni svoju budućnost!, zaključeno je u saopštenju.