Problematika amnestija i pomilovanja u dokumentu
Vijesti pišu da se Crna Gora se prvi put našla u ovom izvještaju i odmah dospjela u sam vrh, sa Jermenijom, Azerbejdžanom, Kiprom, Austrijom i Gruzijom.
Crna Gora je, piše u dokumentu SE, dodijelila 483 individualna oprosta. Amnestije, kako se navodi, nije bilo, dok kolektivni oprosti “nijesu bitni u zatvorskom sistemu”.
List navodi da u dokumentu nema drugih objašnjenja, odnosno činjenice kako se došlo do te cifre.
Prema zvaničnim podacima Generalnog sekretarijata predsjednika države, 2011. godine je pomilovana 91 osoba, dok je godinu ranije taj broj iznosio 49.
Međutim, pošto se u izvještaju SE pominju i podaci iz 2010. godine, državni organi Crne Gore koji su švajcarskom Institutu za kriminologiju, koji je radio istraživanje, dostavili podatke, mogli su da računaju sva pomilovanjima za vrijeme mandata Filipa Vujanovića.
Isti izvor pokazuje da primat u dodjeli oprosta zatvorenicima, među zemljama SE, drži Jermenija sa 24 pojedinačna pomilovanja i 1.027 amnestiranih.
Slijedi Gruzija sa 787 pomilovanih, što je objašnjeno kao kolektivni čin, zatim Kipar sa 567, od čega je jedna osoba individualno pomilovana, a ostale su kolektivno. To je objašnjeno kao predsjednikova
milost i ustavno pravo.
Na ljestvici je zatim Crna Gora, pa Austrija sa 187 pomilovanih i 35 kolektivnih milosti koje predsjednik te države dijeli za Božić.
Azerbejdžan je prijavio 182 osobe koje su dobile pomilovanje, dok ostale članice SE uglavnom kaskaju sa ciframa. Zapadnoevropske države gotovo nemaju amnestirane, dok se Rusija oglušila o zahtjeve anketara pa nije ni dostavila tražene podatke.
Bosna i Hercegovina, čiji je predsjednik uhapšen zbog zloupotrebe te privilegije, u najnovijem izvještaju SE evidentirala je 27 pomilovanja. Srbija i Hrvatska imaju devet, odnosno četiri pomilovanja.
Izvor: MINA