Uz stihove pjesme 'Po šumama i gorama', Mi ne damo zemlje naše, da je gaze fašisti', mladi su prenijeli poruku hiljadama antifašista koji su u Jablanicu došli iz Bosne i Hercegovine i regije kako bi obilježili 70 godina od bitke koja je proglašena jednom od najhumanijih u istoriji ratovanja.
"Došli smo iz Crne Gore, iz grada Tivat, pošto su moji roditelji bili u partizanima. Otac mi je nositelj spomenice. Četiri ujaka su mi narodni heroji, četiri brata Vojvodića i srce i želja me vuče za ovo. Mi smo delegacija iz Slovenije, tu smo da se poklonimo. To nam je sveto. Došlo nas je 50-ak autobusom iz Kaknja. Mi smo iz gimnazije u Sarajevu, znamo svašta jer se naša škola stvarno trudi da naučimo mnogo toga o povijesti i zato smo došli, da naučimo još više", kazali su građani različitih krajeva regije.
Među okupljenima su bile delegacije oba bosansko-hercegovačka entiteta. Najviši zvaničnici Vlade, Federacije i državnog nivoa. Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić podsjetio je i na zlo iz perioda od 1992. do 1995. godine.
"Velika bitka i značajan datum"
"Velika bitka i značajan datum u antifašističkoj borbi naroda Bosna i Hercegovine protiv onog zla koje je zadesilo ove prostore i od 41. do 45., a koje je zapravo isto, u svojoj suštini bilo onom zlu od 1992. do 1995. godine. Vrijedno je spomena i obilježavanja i ovdje treba doći", naglasio je Komšić.
U opštini Jablanica svake su godine obilježavali ovu godišnjicu, ali ova je posebna, kaže načelnik opštine Salem Dedić.
"Nekako s posebim pijetetom, obzirom da smo u jednoj velikoj aktivnosti i izuzetno sam sretan da se Jablanica, u Bosni i Hercegovini i u svijetu, po onome što je bilo, bitka za ranjenike na Neretvi, jedna od najhumanijih bitaka u povijesti ratovanja i danas propagira. Mi ćemo sve učiniti da i u narednom periodu opština Jablanica kroz kulturno-povijesno naslijeđe koje imamo bude promovirana kako u Bosni i Hercegovini, tako i širom svijeta", poručio je Dedić.
Svečanost u Jablanici je službeno počela otvaranjem obnovljene stalne postave izložbe Bitka na Neretvi, u istoimenom muzeju, koju je otvorio Raif Dizdarević, koji je bio predsjednik Organizacijskog odbora obilježavanja 35. godišnjice ove bitke.
"Kad je ovdje bilo 7.300 perživjelih boraca Neretve to je moram reći, bio nezaboravan događaj. Prvi put poslije 1943. je Tito bio ovdje i prvi put su svi njegovi tada živi suborci došli i bilo zajedno s njim, a ovo je polje bilo prekriveno sa 100.000 ljudi", otkriva Dizdarević.
Kiša pokvarila slavlje
Ovogodišnji predsjednik Organizacijskog odbora Nijaz Skenderagić, zadovoljan je brojem antifašista koji su došli.
"Moram izraziti zadovoljstvo ogromnim brojem prisutnih koji su došli iz cijele Bosne i Hercegovine, našim prijateljima antifašistima iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Poruka je da trebamo širiti ideje antifašizma, da ako se već moramo dijeliti, onda se dijelimo na dvije opcije, antifašiste i one druge. Fašizam je na ovim prostorima donio previše zla da bi tek tako mogli mirno promatrati i ne oduprijeti mu se", kazao je Skenderagić.
Drugi dio manifestacije je otkazan zbog kiše, tako da mladi bosansko-hercegovački bendovi nisu imali koncert.
Inače, od ranih jutranjih sati po Jablanici su nastupala kulturno-umjetnička društva, tradicionalno su u Neretvu spušteni karanfili, položeno je cvijeće na spomenike na Makljenu i kod Vječne vatre, a biciklisti su ogranizovali biciklijadu 'Putevima ranjenika'.
Čitaoce Portala Analitika, sve antifašiste, podsjećamo tim povodom na pjesmu „Po šumama i gorama“.
(index.hr)