Svijet

Andreoti, “Božanski Julije” i “Princ tame”

andreoti
Kolos italijanske politike u periodu posle Drugog svjetskog rata, Ðulio Andreoti, preminuo je u ponedeljak u 94. godini života, a sahranjen juče.
Ko je bio Andreoti, sedmostruki premijer Italije i gigant Hrišćansko-demokratske partije, čovjke koji je dominirao italijanskom političkom scenom sve do početka 90-tih godina prošloga vijeka?

Andreoti, “Božanski Julije” i “Princ tame”
Portal AnalitikaIzvor

 

Andreoti je rođen u Rimu 14. januara 1919. u porodici čije je porijeklo iz obližnjeg Lacija. Završio je pravni fakultet u Rimu i još tokom studija postao je član Katoličke univerzitetske fedaracije (FUCI), iz čijeg je okrilja izrasla većina lidera potonje Hrišćanske demokratije, političke partije koja je decenijama imala presudnu ulogu u političkom životu Italije, posebno tokom perioda takozvanog Hladnog rata.

Hrišćanska demokratija je sebe dosljedno deklarisala kao političku grupaciju centra iako je ona najčešće doživljavana kao umjerenija desna grupacija.

Đulio Andreoti je sedam puta bio predsjednik vlade Italije.

Bio je i ministar u više različitih kabineta poratne Italije. U dva navrata vodio je resor unutrašnjih poslova, 1954. i 1978. godine, zatim ministar odbrane od 1959. do 1966. i potom ponovo ministar odbrane 1974. godine.

Andreoti je bio i ministar industrije i trgovine od 1966. do 1968. godine, a resor spoljnih poslova vodio je od 1983. do 1989. godine, da bi potom ponovo sastavio svoj kabinet kao predsjednik vlade do 1992. godine.

U skladu sa specifičnim italijanskim ustavnim ustrojstvom 1991. godine postao je doživotni senator, odnosno doživotni član Senata, gornjeg doma italijanskog dvodomnog parlamenta.

Još tokom studija prava počeo je da se bavi novinarstvom, predvodio je jedno glasilo blisko Katoličkoj univerzitetskoj federaciji (FUCI) još tokom Drugog svjetskog rata (Azione fucina) ali je vrlo brzo i direktno ušao u politički život.

Bio je član ustavotvorne skupštine 1946. godine, kao čovjek blizak Alčide di Gaspariju, osnivaču Hrišćanske demokratije. U parlament je potom izbaran 1948. godine. Prvi put je u vladu ušao još 1947. kao podsekretar.

U specifičnoj međunarodnoj poziciji u kojoj se Italija nalazila tokom Hladnog rata Andreoti je vješto lavirao u ponekad vrlo komplikovanim odnosima političkog života Italije, poznate, tih decenija, po vrlo nestabilnim i kratkotrajnim vladama.

Italija je bila specifična zbog veoma jakih izrazito desnih tradicija, sa jedne strane, kao i jakog pokreta izrazite ljevice. Na kraju, pokret Evrokomunizma dobrim dijelom je bio plod italijanskih političkih okolnosti.

Njegovi sljedbenici nazivali su ga "Božanski Julije" oslanjajući se na antičke tradicije, bio je to službeni počasni naziv Julija Cezara (latinski: Divus Iulius), a politički protivnici, najvećim dijelom ljevica, nerijetko su ga nazivali "Belzebub" (neka vrsta "Princa tame") pošto je često sumnjičen za ozbiljne veze sa mafijom, kao i zbog, kako se vjerovalo, izuzetnih veza sa katoličkim finansijskim institucijama, prije svega sa spornom Vatikanskom bankom.

Postoji špekulacija da je jedan od likova čuvenog filmskog serijala "Kum" bio motivisan likom Andeotija (Don Lučio Lukezi).

Italijanski predsjednik Ðorđo Napolitano pamti Ðulija Andreotija kao nekog "o kome samo istorija može dati svoj sud".

U poruci kontroverznoj Andreotijevoj porodici Napolitano je istakao njegovu "veliku ulogu" i "iskustvo dugo jedan životni vijek" u italijanskoj politici.

"Želim da u ime italijanske države odam vrhunsku počast ličnosti koja je obilježila 50 godina italijanske istorije, odigrala izuzetnu ulogu u državnim institucijama i predstavljala Italiju sa posebnim kontinuitetom u spoljno-političkim odnosima i u izgradnji Evrope", dodao je Napolitano, prenosi italijanska novinska agencija Ansa.

 

(e-novine)

 

Portal Analitika