Prema njegovim riječima, ono što ohrabruje u ovom trenutku je inteviziranje saradnje na ovom i sličnim pitanjima u regionu čiji je jedan od nosilaca i Crna Gora i njene državne institucije.
"Do sada, nažalost, nijesu pronađena tijela nestalih sa željezničke stanice u Štrpcima, ali je nesporno da će Crna Gora i sve njene institucije učiniti sve u sklopu njenih nadležnosti i moći kako bi se ovaj zločin do kraja rasvjetli", kazao je Đukanović.
On je kazao da je obaveza da se pred lice pravde izvedu one koji su u minulom periodu počinili djela ratnog zločina, da se u zakonito sprovedenom postupku utvrdi postojanje krivice i izreknu odgovarajuće kazne. „Time žrtvama zločina pružamo bar djelimičnu satisfakciju, a s druge strane kroz personalizaciju zločina i njegovo kažnjavanje stvaramo uslove da se oni više nikad ne ponove. U ispunjavanju te obaveze ne mogu se praviti izuzeci", kazao je Đukanović.
On je rekao da je tačno da je Srbija „preko noći" dala državljanstvo jednom broju optuženih za ratni zločin deportovanja bosansko-hercegovačkih izbjeglica, ali oni nijesu izbjegli suđenje u Crnoj Gori. „U skladu sa odredbama Zakona o krivičnom postupku na predlog Državnog tužioca Viši sud u Podgorici donio je odluku da se tim licima sudi u odsustvu, i jasno je da neće izbjeći utvrđivanje krivično-pravne odgovornosti za djela za koja su optuženi", kazao je Đukanović.
On očekuje da će prestavnici izvršne i pravosudne vlasti Srbije u narednom periodu prihvatiti i predlog crnogorske strane, iznijet u postupku sklapanja bilaterlanih sporazuma o međunarodnoj saradnji.
„On treba da stvori uslove da se dvojno državljanstvo ne može zloupotrebljavati u cilju izbjegavanja posljedica utvrđene krivične-pravno odgovornosti", kazao je Đukanović.