Bivši potpukovnik nekadašnje Vojske Jugoslavije i profesor sociologije Milomir Miletić, koji je u penziji 25 godina, otkada je 2007. godine isplatu penzija od beogradskog Fonda SOVO preuzeo crnogorski Fond PIO i dalje pokušava da ostvari svoja prava. Obraćao se, kako kaže za Pobjedu, svim institucijama, od Fonda PIO, preko ministarstava rada i socijalnog staranja bivšim premijerima, kao i ombudsmanu koji je utvrdio da njegova prava jesu povrijeđena.
Kada je u avgustu 2007. godine oko tri hiljade vojnih penzionera dobilo prva rješenja o penziji, njih 55 nije bilo zadovoljno, tvrdeći da im je na taj način penzija umanjena za 32 odsto. Mjesec ranije u Službenom listu od 27. jula je objavljena odluka Upravnog odbora Fonda o usklađivanju penzija za 11,89 odsto koje je trebalo da bude sprovedeno po službenoj dužnosti bez posebnog rješenja. Kako Fond nije postupio po odlukama upravnog odbora, objašnjava Miletić, ova grupa penzionera sudskim putem je tražila to uvećanje, što je i dobila. U većini slučajeva, kako objašnjava naš sagovornik, Osnovni sud im je usvajao tužbe, a Viši sud je, u zavisnosti od vijeća sudija, te presude potvrđivao, preinačavao ili vraćao na ponovni postupak. Od početka ove godine, tvrdi Miletić, Viši sud usvaja žalbe Fonda i preinačavajući prvostepene presude odbija tužbe vojnih penzionera.
Diskriminacija
Kada je Fond u januaru 2011. godine donio konačno i pravosnažno rješenje, Miletić je bio zadovoljan jer su bila uključena sva tražena usklađivanja. Međutim, nakon pet mjeseci dvojica njegovih kolega i on, kako navodi, izdvojeni su iz grupe od 55 penzionera koji su sudski ostvarili svoja prava i dobili nova rješenja sa umanjenom penzijom. Miletić optužuje Fond PIO da su ih na taj način diskriminisali i to, kako smatra, po osnovu starosti.
- Poslije pet mjeseci, polovinom juna, nas trojicu izdvajaju iz ove grupe i daju nam nova rješenja o penziji koja je umanjena za više od 20 odsto. Prema njihovom obrazloženju, to je urađeno na osnovu izmjena zakona koji je stupio na snagu 6. januara te godine, a mi smo konačna rješenja kojima smo bili zadovoljni dobili 20. januara, kada je taj zakon već bio na snazi. Tada u rješenjima nije bilo pomena o tome - objašnjava Miletić.
On se i na to rješenje žalio Ministarstvu, koje je u više navrata poništavalo sva dotadašnja rješenja, a Fond PIO u ponovljenim postupcima donosio ista. Tokom svih postupaka koji su se vodili po Miletićevim žalbama i tužbama kako bi mu se uračunala sva usklađivanja, Ministarstvo i Upravni sud su odlučivali u njegovu korist, ali tadašnji direktor Fonda Dušan Perović, kako navodi naš sagovornik, nije htio da izvrši te presude. Tako se oglušio i na posljednju presudu kojom je krajem 2012. Upravni sud naložio Fondu da mu vrati prethodno rješenje o penziji iz januara 2011. godine.
- Zakon predviđa da će odgovorno lice u preduzeću ukoliko ne izvrši pravosnažnu presudu Upravnog suda biti kažnjeno visokom novčanom kaznom ili čak zatvorom do dvije godine. Znate li kako su kaznili Perovića što nije htio da izvrši presudu? Produžili su mu mandat za još četiri godine - navodi Miletić.
Objašnjava da je Fond PIO, po istim izmjenama zakona, rješenja o penzijama za preostala 52 penzionera donio nakon pet godina od stupanja zakona na snagu 2016. godine. Za to vrijeme, smatra Miletić, njih trojica su bili diskriminisani, jer su bili uskraćeni u odnosu na ostale iz ove grupe penzionera, zbog čega su, kako tvrdi, izgubili između 15 i 17 hiljada eura u zavisnosti od čina koji su imali u vosjci.
Nova tužba
Zbog toga je podnio još jednu tužbu i to Osnovnom sudu tražeći naknadu štete, odnosno razliku između penzija isplaćivanih po rješenjima iz januara i juna 2011. godine kada mu je umanjena za preko 20 odsto. Navodi da mu sutkinja Dijana Rovčanin na glavnom pretresu nije dala riječ, već je kazala da će ga kazniti ako ponovo zatraži da govori. Presudila je u korist Fonda PIO, što su kasnije potvrdili i Viši i Vrhovni sud. Miletić se žalio i Ustavnom sudu, ali odluku na ustavnu žalbu čeka duže od dvije godine.
Ombudsman
Da Miletićevo pravo na uspješno i kvalitetno ostvarivanje i zaštitu pravnih interesa jeste povrijeđeno, utvrdio je i zaštitnik ljudskih prava i sloboda. U izvještaju koji potpisuje njegov tadašnji zamjenik Petar Ivezić s kraja 2014. godine stoji da je Ministarstvo rada u više navrata izrazilo stav da je Fond postupao nezakonito, zbog čega im je i vraćao predmet na ponovno postupanje. Međutim, iako je bio dužan da postupi po sugestijama i primjedbama Ministarstva kako bi donio pravilnu i zakonitu odluku, to je nije učinio, već je više puta donosio istovjetna rješenja koja su već poništena. Ministarstvo je Miletićevu žalbu odbilo samo jednom, ali je on na Upravnom sudu uspio da poništi i tu odluku.
- Osim ovih prava, Fond PIO je povrijedio i načela zakonitosti, zaštite prava građana i javnog interesa, efikasnosti i ekonomičnosti upravnog postupka. To je učinio upornim donošenjem nezakonitih rješenja koja su, kao takva, više puta poništavana od strane drugostepenog organa. Na taj način Fond PIO je istovremeno učinio da upravni postupak u konkretnom slučaju neopravdano dugo traje – stav je ombudsmana.
Dodaju da je na ovaj način Fond Miletiću onemogućio ostvarivanje ustavnog prava na uspješno i kvalitetno ostvarivanje i zaštitu prava i pravnih interesa u upravnom postupku. Taj cilj se, kako su naveli, može ostvariti samo tako što će se donijeti pravilno i zakonito rješenje. Iako je Fond bio dužan da dostavi izvještaj ombudsmanu na osnovu ovih preporuka, Miletić tvrdi da niko nije reagovao ni na ovaj dokument kojim je utvrđena povreda njegovih prava.