U delegaciji su takođe bili članovi međunarodnog ekspertskog tima Rastislav Kačer - predsjednik Slovačke atlantske komisije, Jan Bžežinski - bivši pomoćnik sekretara odbrane SAD i Žan Pol Peruš - bivši direktor vojnog odjeljenja EU.
Predsjednik Đukanović je sa visokim gostima iz Atlantskog savjeta razgovarao o dostignućima Crne Gore na putu evropskih i evroatlantskih integracija, u svjetlu predstojećeg Samita NATO u Čikagu. On je tom prilikom kazao da je Crna Gora posvećena realizaciji svoje agende evropskih i evroatlantskih integracija. Takođe, izjavio je da očekuje da će naredni samit NATO u Čikagu potvrditi politiku otvorenih vrata i da će napredak koji je Crna Gora ostvarila biti preporuka našoj zemlji za pozitivne ocjene i zaključke na Samitu u Čikagu. Izražavajući uvjerenje da će upravo posjeta ekspertskog tima Atlantskog savjeta doprinijeti snaženju strateškog odnosa članica Alijanse prema Crnoj Gori i zemljama aspiratima iz regiona, predsjednik Đukanović je izrazio zabrinutost sporim rješavanjem preostalih pitanja na Balkanu koja su ostala otvorena nakon okončanja poslednje krize na prostoru ex-Jugoslavije.
Dejmon Vilson je u ime Atlantskog savjeta SAD prenio pozitivne ocjene o napretku Crne Gore i kazao da je Crna Gora zemlja skladnih multietničkih odnosa, rasterećena konflikata i država koja od svih zemalja bivše Jugoslavije ima najbolje odnose sa susjedima.
Pozitivno ocjenjujući posvećenost aktivnostima koje su u funkciji obezbjeđivanja punopravnog članstva naše zemlje u NATO, potpredsjednik Atlantskog savjeta je potvrdio spremnost ekspertskog tima za nastavak pomoći na tom planu.
U razgovoru je takođe istaknut značaj nastavka ključnih reformi u oblasti ekonomije, vladavine prava, kao i u vojno-odbrambenoj i bezbjednosnoj oblasti, kako bi se dostigli puni standardi NATO, zaključeno je u saopštenju.