U Crnoj Gori će, kako je saopšteno na pres konferenciji, projekte u narednih deset mjeseci sprovoditi Nacionalni parkovi Crne Gore, Park prirode Piva i Park prirode Ojen.
Program menadžerka Parkovi Dinarida, Jelena Marojević Galić, podsjetila je da je Program grantova za zaštićena područja osmišljen 2018. godine u saradnji sa WWF Adria (Svjetskom organizacijom za prirodu) u okviru projekta Zaštićena područja za prirodu I ljude.
„Cilj programa je da pomogne zaštićenim područjima i institucijama da unaprijede saradnju sa lokalnim zajednicama, povećaju svoju ulogu u lokalnom društvenom i ekonomskom razvoju, te da budu više vrednovani i podržani od strane svojih lokalnih zajednica“, rekla je Marojević Galić.
Ukazala je da je ovo drugi ciklus grantova, koji će biti realizovan u toku 2021 godine, navodeći da on predstavlja nastavak podrške zaštićenim područjima da unaprijede saradnju i dijaloga sa lokalnim zajednica, uspostave i jačaju trajnih mehanizama za komunikaciju i saradnju, kao i za stvaranja novih partnerstava na lokalnom i regionalnom nivou.
„Na konkurs je pristiglo 13 projektnih predloga, a kroz proces eksterne evaluacije izabrano je sedam projekata, ukupne vrijednosti 69.626, 00 eur aod čega Parkovi Dinarida finansiraju 70 odsto vrijednosti odnosno 48.737,00 eur“, navela je Marojević Galić.
Pojasnila je da će podržani projekti biti implementirani od sledećih zaštićenih područja u region Dinarida: Park prirode Piva u saradnji sa Tivatskim Solilima, Park prirode Orjen, Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore u saradnji sa NP Sutjeska iz Bosne i Hercegovine, Specijalni rezervat prirode Obedska bara u saradnji sa Parkom Tivli, Rožnik I Šišenski Hrib iz Slovenije, Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje kojim upravlja JP Vojvodinašume, NP Mavrovo iz Sjeverne Makedonije, NP Tara iz Srbije u saradnji sa Pećinskim parkom Grabovača iz Hrvatske.
„Izabrani projekti će se realizavati narednih 10 mjeseci, odnosno do kraja 2021. godine“, precizirala je Marojević Galić.
Predsjednik Parkova Dinarida, Zoran Mrdak rekao je da je Mreža zaštićenih područja Dinarida formirana prije šest godina, navodeći da trenutno broji 97 zaštićenih područja iz osam država Dinarskog luka, 38 nacionalnih parkova, 21 park prirode, pet regionalnih parkova, 12 specijalnih rezervata prirode.
„U našoj mreži, šest područja se nalazi pod UNESCO zaštitom. Najveći broj zaštićenih područja u našoj mreži je iz Srbije, a zatim slijede Hrvatska, Crna Gora. Kad je u pitanju Crna Gora, pet nacionalnih parkova, Park prirode Piva, Park prirode Orjen i Tivatska solila su dio naše mreže“, naveo je Mrdak.
On je kazao da su u periodu pandemije koronavirusa, došli do zanimljivih podataka, da oni parkovi čiji prihodi zavise u najvećem obimu od turizma, najviše su bili pogođeni u 2020. godini.
„Svaka kriza, pa i ova koja će sigurno trajati, u najvećem obimu će se odraziti na povećanje krivolova, povećanje nekih negativnih tendencija koje se tiču nezakonitorg korištenja prirodnih resursa“, rekao je Mrdak.
Direktorica Nacionalnih parkovi Crne Gore, Jelena Kljajević, kazala je da su u okviru projekta „Obradujmo prirodu“ koji sprovode uključili najmlađu populaciju, kroz radionice i interaktivna dešavanja.
„Mislim da je to od posebnog značaja, a na taj način će se povećati svijest o značaju zaštićenih područija, biodiverziteta, očuvanja prirode i unapređenja ekologije“, rekla je Kljaljević.
Direktor Parka prirode Piva, Slobodan Delić, rekao je da će se u okviru projekta povezati sa tivatskim Solilima, kao i promovisati lokalne i turističke ponuđače i zdrave stilove života.
„Ova sredstva iskroistićemo za uređenje jedne staze zdravlja, koja će biti na lokalitetu sela Nedajno, koji ima veliki broj prirodnih ljepota koje mogu da se dožive u toku par sati. U okviru staze zdravlja, ispromovisaćemo lokalne turističke ponuđače, a sa tivatskim Solilima odradićemo razmjenu znanja i iskustava, u Tivtu ćemo promovisati ponudu parka Piva.“, naveo je Delić.
Direktorica Parka prirode Orjen, Milja Vitorović kazala je da je projekat tog Parka prirode podržan konkursom usmjeren na ekonomsko osnaživanje i edukaciju žena sa područja Orjena u cilju održive valorizacije resursa i kreiranja prepoznatljive lokalne ponude tog područja.
Program grantova za zaštićena područja Parkovi Dinarida sprovode od 2018 godine u partnerstvu sa Svjetskom organizacijom za prirodu a uz podršku Švedske međunarodne razvojne agencje- SIDA.