Društvo

Fejzić: Priča o vehabijama pokušaj marginalizacije Islamske zajednice

Izvor

- Muslimani u Crnoj Gori su svjesni da je jedini ozbiljan put ka ostvarenju vjerskih prava garantovanih zakonima ove države, kroz institucionalno djelovanje. Bilo kakvi pokreti, strani muslimanskoj tradiciji ovog podneblja, nemaju uporište u Islamskoj zajednici, time se i gube realne mogućnosti narušavanja ove institucije“, rekao je Fejzić agenciji Mina.

On vjeruje da većina pripadnika tog pokreta želi dobro Islamskoj zajednici u Crnoj Gori, „i ne želi joj nanijeti zlo“.

To bi, kako je ocijenio, značilo neprijateljstvo prema vlasititom identitetu.

- Otvorenost Islamske zajednice za sve njene pripadnike utemeljena je kuranskim principom „potpomaganja u dobru i čestitosti“, te ovim putem pozivam svakog ko želi boljitak muslimanima u Crnoj Gori, to učini kroz instituciju Islamske zajednice, poručio je Fejzić.

Fejzić je, komentarišući pitanje povraćaja vjerske imovine, kazao da bi rješavanjem tog pitanja, Islamskoj zajednici bila vraćena mogućnost da tu imovinu reanimira u funkciji opšteg dobra.

- Jedno od jako bitnih pitanja je i pitanje vakufske imovine, koja je u više navrata u prošlosti oduzimana Islamskoj zajednici. U brojnim slučajevima, ta imovina je oduzimana bez prava na prigovor ili žalbu, pretvarana u „javno dobro“, zatim prodavana ili poklanjana drugim institucijama ili pojedincima, rekao je on.

Fejzić je pojasnio da je riječ o džamijama, mektebima, grobljima, ruždijama, i brojnim drugim sakralnim objektima.

- Vjerujemo da bi rješavanjem ovog pitanja, Islamskoj zajednici bila vraćena mogućnost da tu imovinu reanimira u funkciji opšteg dobra, jer je i smisao vakufa da se ljudi njime koriste, da im olakšava i upotpunjava potrebe za praktikovanjem vlastite vjere, kazao je Fejzić.

Prema njegovim riječima, izgradnja centrale Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori sa sjedištem u Podgorici, je kapitalan projekat.

Portal Analitika