Sonda “Fobos-Grunt”, teška 13,5 tona, kojoj je bila namijenjena istraživačka misija na Marsovom mjesecu Fobos, kruži oko Zemlje još od novembra, kada su joj raketni busteri otkazali i nisu uspjeli da je pošalju na planirani put ka Marsovom satelitu piše blic.rs.
Nakon lansiranja, ovoj svemirskoj letjelici su otkazali kompjuteri, a pošto višestruki napori da se sa njom uspostavi kontakt nisu urodili plodom, Roskosmos je od ove misije bio prinuđen da odustane.
Zvaničnici Roskosmosa priznaju da bi 20 do 30 fragmenata letjelice, teških oko 200 kg, moglo da udari u Zemlju, a dio koji najverovatnije neće sagorjeti nakon polaska kroz atmosferu je kapsula za povratak kupastog oblika, koja je zaštićena termičkim štitom.
Komponenete koje uspiju da prođu kroz atmosferu najvjerovatnije će pasti u okean, ili u neku od rijetko naseljenih oblasti.
Ova letjelica je, inače, bila najveća planetarna raketa koju je Rusija ikada sagradila, i imala je zadatak da donese uzorke stijena sa Marsovog mjeseca Fobosa, što bi bili prvi uzorci donijeti sa satelita neke druge planete.
Pored toga, raketa je trebalo da transportuje i kineski Marsov orbiter, a nosila je i kontejnere sa bakterijama, radi testiranja njihove sposobnosti za opstanak u svemiru.