Region

Hrvatski profesor matematike razotkrio neznanje bankara

Saga o kreditima u švajcarskim francima često je u prvi plan stavljala navodnu "finansijsku nepismenost" građana koji su se upuštali u takve kredite te kojima su se predbacivali špekulativno ponašanje, neodgovornost i neinformiranost.
Hrvatski profesor matematike razotkrio neznanje bankara
Portal AnalitikaIzvor

Profesor matematike iz Hrvatske Toni Milun odlučio je da sprovede istraživanje o finansijskoj pismenosti bankarskih radnika, postavljajući im osnovna pitanja koja se uče u ekonomskim školama na ekonomskim fakultetima. Na taj način Milun je svjetlo reflektora usmjerio prema drugoj strani priče o švajcarskim francima i provjeri izložio one kojima građani ukazuju povjerenje te s kojima ulaze u dugogodišnje odnose koji uvelike oblikuju njihove živote i svakodnevicu, piše portal Index.hr.

Milunovo istraživanje pokazalo je gotovo tragikomično neznanje zaposlenih u hrvatskim bankama. Na primjer, razliku između dekurzivnog i anticipativnog obračuna znao je samo jedan zaposleni, a ostali nisu ni čuli za te pojmove te nisu znali odgovoriti na profesorovo pitanje. Usto, obračun kamata znala je da izračuna samo jedna djelatnica.

Bankari ne barataju osnovnim pojmovima: "Tekući račun je jednostavan ili složen?", upitao je Toni Milun, profesor matematike, predstavljajući se kao potencijalni klijent čak 12 banaka, od kojih njih sedam nije znalo da odgovori na to pitanje. Jedan zaposleni rekao je da on je proporcionalan, a drugi da zavisi o broju dana, što nisu tačni odgovori. Jedna službenica rekla je kako nikada nije čula za te pojmove.

U trenutnoj situaciji s kreditima u švajcarskim francima, banke odgovornost svaljuju na građane i se često ponavlja da oni nisu dovoljno financijski pismeni, i da su kod podizanja kredita trebali biti svjesni rizika.

Smatraju da građani trebaju snositi odgovornost zbog svoje finansijske nepismenosti i neodgovornosti. Ali, ako službenici banaka nisu u stanju izračunati kamatu - a to im je posao - kako mogu očekivati od građana da predviđaju kretanja na valutnim tržištima.

"Kod stambenih kredita, samo su u jednoj poslovnici znali da je obračun složen dok ostali nisu znali odgovor na to pitanje. U dvije poslovnice, zaposleni su tvrdili da je kamatna stopa konformna što je u potpunosti netačna informacija jer više niti jedna banka nema stambeni kredit uz konformnu kamatnu stopu", objašnjava Milun.

Treba dodati i da, na primjer kod kredita od 100 000 eura na 30 godina upravo zbog prelaska banaka s konformne na relativnu kamatnu stopu, korisnik kredita uz otplaćivanje svog kredita mora vratiti i dodatnih 3 600 eura.

Izračunati anuitet: Gospodine to nije moj posao: Izračunati anuitet ne zna niti jedan službenik. Na nekoliko pitanja u kojima je Milun tražio osnovne informacije, jedan zaposleni u banci mu je rekao:,"Gospodine, vidim da ste došli s matematičkim zadacima. To nije moj posao“.

Kod pitanja o kretanju euribora, službenici su rekli kako nisu stručni da govore o tome. Milun se pita ako banke ne mogu predvidjeti njegova buduća kretanja, odnosno procijeniti rizik budućeg poslovanja, zašto bi građani onda trebali?

"Bi li se na policama trebao naći hleb koji umjesto šest kuna košta pet kuna, a koji će možda za osam godina kod ljudi uzrokovati tumor? Isto tako, kredit u francima je izazvao financijske tumore kod osoba koje su dizali te kredite te kod njihovih porodica i ostalih osoba u njihovom životu", pojašnjava Milun.

Dodaje da mu dan traje 24 sata, i da nakon odrađenog punog radnog vremena, kada ode u da kupi hleb, ne želi još da istražuje je li taj hleb opasan ili ne.

"Danas, u 2015. godini, kada je cijeli svijet povezan i kada su mogućnosti za one koji se žele obrazovati ogromne, i kada s obrazovanjem cijela država može postati konkurentnija u cijelom svijetu – mi uvodimo zaglupljivanje“, zaključuje Milun.

 

Index.hr

Portal Analitika