Tim iz Celja preokrenuo u finišu, večeras je presudilo iskustvo

Košarkašice Budućnost Bemaxa ni nakon četiri godine nijesu uspjele da vrate naslov prvaka WABA lige u Podgoricu. Baš kao i tokom prošle dvije godine, Podgoričanke su i večeras u finalu poražene od Cinkarne Celje, rezultatom 59:64 (13:14, 24:15, 13:16, 9:19).

Šteta: Nakon obrta na kraju Cinkarna je opet prvak WABA lige, 'plave' ispustile 14 poena prednosti Foto: ŽKKB

Pred oko 2.500 navijača u Bemax areni, 'plave' su u drugoj četvrtini bile na plus 14, ali ni to nije pomoglo da se konačno sruši loša tradicija iz finala protiv Slovenki. Cinkarna je mnogo bolje odigrala u finišu, Podgoričanke su tada napravile nekoliko vezanih grešaka i to ih je na kraju skupo koštalo.

Ipak, treba istaći kako je večeras presudilo iskustvo, koje je bilo na strani gošći, koje su u završnici utakmice izvrsno odigrale odbranu, za koju 'plave' nijesu imale rješenje.

Cinkarna se tako sa pet naslova prvaka WABA lige izjednačila sa ekipom Šibenika, dok Budućnost Bemax ostaje na dosadašnje tri titule. Pritom, bilo je ovo četvrto uzastopno finale regionalne lige u kojem su 'plave' poražene. No, vrijeme radi za Budućnost Bemax, ove su sezone u podmlađenom izdanju bile sjajne i sigurno je kako će ova ekipa tek imati šta da kaže.

Sjajna dionica Podgoričanki u drugoj četvrtini - vodile 35:21

Tokom prve četvrtine pratili smo ujednačenu borbu, pri čemu su Slovenke uglavnom bile u plusu, ali on ni u jednom momentu nije bio veći od tri poena razlike.

Drugi kvartal donio je fantastično izdanje domaćih. Prvo smo vidjeli trojku Drobnjak, potom i seriju 7:0, kojom je Budućnost Bemax stigla do prednosti 23:16, a nedugo zatim plus Podgoričanki bio je dvocifren. Nikolina Ilić pogodila je trojku za 29:19, a tri minuta prije odlaska na odmor, nakon pogotka Bulajić, Budućnost Bemax bila je na čak plus 14 (35:21).

Tek tada su se igračice Celja probudile i do kraja prvog poluvremena gotovo prepolovile zaostatak - 37:29.

Gošće se potpuno vratile u trećem kvartalu

Cinkarna se na startu trećeg perioda primakla na 37:34, ali su izabranice Vladana Radovića na to odgovorile serijom 8:0, uz nove trojke Drobnjak i Radonjić.

Tako je nakon pet minuta igre Budućnost Bemax bila na komotnih plus 11 (45:34).

No, imale su gošće snage za još jedan povratak - desetak sekundi prije kraja četvrtine, pogocima Bartelme sa slobodnih bacanja, prišle su na 50:45, a tim je rezultatom i okončan kvartal.

U završnici presudilo iskustvo, 'plave' napravile mnogo grešaka u ključnim momentima

Nakon tri minuta igre u posljednjoj četvrtini, Bartelme je pogodila trojku, pa je Gbemutur položila i Cinkarna je bila na svega minus dva (54:52). Uvlačila se u tim momentma nervoza među domaće navijače, a onda je Ksenija Šćepanović u pravom momentu pogodila trojku i pet minuta prije kraja bilo je 59:55.

No, onda su igračice Budućnost Bemaxa djelovale prilično zbunjeno - nevjerovatno je na kakav su način prokockale dva napada, a to je iskoristila Silva i - tri i po minuta prije kraja - smanjila na 59:57. Potom je Dragana Domuzin napravila korake, a Čeh je pogodila i Cinkarna je prvi put nakon starta druge četvrtine stigla do egala (59:59).

Pokušavala je Domuzin potom u dva navrata da pogodi trojku, ali lopta nije ulazila u obruč.  Na drugoj je strani Gbemutur pogodila i Cinkarna je prvi put od uvodne četvrtine imala prednost - 59:61. Podgoričanke kao da u tim momentima nijesu imale ni ideju u napadu, a Bartelme je pogodila oba slobodna bacanja i minut prije kraja bilo je 59:63.

U samoj završnici, Cinkarna je izvrsno, gotovo neprobojno odigrala zonsku odbranu i bilo je jasno kako Budućnost Bemax večeras neće podići pehar.

Dragana Domuzin večeras je bila najbolja u domaćem timu sa 17 poena, dok su Drobnjak i Šćepanović postigle po 14. Junakinja pobjede Cinkarne je Lea Bartelme, koja je meč završila sa 18 poena. Ipak, treba posebno pomenuti brazilsku košarkašicu Tajnu Silvu, koja je bila i najzaslužnija za preokret u drugom poluvremenu.

Treće mjesto pripalo je ekipi Orlova, koja je bila bolja od Sloge iz Požege, rezultatom 70:60.