Politika

"Vlada ključnu podršku u parlamentu ima od od formacija sa izrazito proruskom i prosrpskom orijentacijom"

Picula: Pitanje je koliko Spajić može ostati autonoman u odnosu na koalicione partnere

Iako Vladu Crne Gore predvodi Evropa sad, koja u svom nazivu "žuri u EU", ona ključnu podršku u parlamentu ima od formacija sa izrazito proruskom i prosrpskom orijentacijom, poručuje poslanik u Evropskom parlamentu Tonino Picula.

Picula: Pitanje je koliko Spajić može ostati autonoman u odnosu na koalicione partnere Foto: EP
Portal AnalitikaIzvor

"Dobro je da su se i političke razlike u Crnoj Gori počele, to volim reći, komunicirati u institucijama, a ne više na ulicama i trgovima. Dobro je što su se neka dosta osjetljiva politička pitanja rješavala konsenzusom sa opozicijom. Tvrdim da bi se konačno počela zatvarati pregovaračka poglavlja s EU treba zatvoriti poglavlje jako žestokog sukobljavanja u samoj Crnoj Gori. Ali naravno vrijeme će pokazati da li Vlada ima dovoljno političkog kapaciteta da se nosi sa reformama koje treba izglasati, ali i primijeniti", kazao je on za televiziju E.

O ulasku koalicije "Za budućnost Crne Gore" u rekonstruisanu Vladu kaže kako je pitanje koliko će premijer Milojko Spajić biti autonoman u odnosu na koalicione partnere.

"Dobro bi bilo, od sad pa ubuduće, da se svi odgovorni crnogorski politički akteri doista i ponašaju u skladu sa prihvaćenim programom i onim što Podgoricu povezuje s njenim zapadnim saveznicima, jer Crna Gora prije svega treba kontinuirano jačati svoj vanjsko-politički kredibilitet, a to podrazumijeva i kontinuitet jasne euroatlantske orijentacije. Ne bi trebalo zbunjivati partnere i poticati sumnje. Naravno, ostaje otvoreno pitanje u kojoj će mjeri premijer Spajić biti autonoman u odnosu na koalicione partnere, pogotovo "Za budućnost Crne Gore", ali i predsjednika Milatovića. I naravno, tu su i osjetljivi odnosi i u njegovoj stranci PES koja je takođe sama po sebi izrazito heterogena", dodaje on.

On se nada kako ruski uticaj ipak neće usporiti Crnu Goru na evropskom putu.

"Ja se nadam da neće, iako ne treba potcjenivati dugu ruku Kremlja. Ako je, makar propagandno, toliko uspješan u različitim dijelovima svijeta, imamo najnovije primjere kako se uspješno infiltriraju recimo u prostor Sjeverne Afrike, kako ne bi pokazivo interes i za prostor Zapadnog Balkana, pogotovo u Crnoj Gori i u nekim drugim zemljama gdje on tradicionalno ima uticaja. Međutim, ja vjerujem u rezistentnost političkih institucija u Crnoj Gori, koje naprosto na svom putu prema članstvu EU, a već je Crna Gora članica NATO-a, treba razvijati sve one mehanizme koji moraju na vrijeme i precisno detektirati koje su to ulazne točke ruske politike ili ruskog gospodarstva, kako bi naravno širio utjecaj tamo gdje bi on doista mogao raditi štetu. I ne treba zaboraviti postoji jedan krug političara u Crnoj Gori koji ne treba puno nagovarati na proruske stavove, ali onda bi trebalo razvijati i mehanizme kojim bi se eventualna šteta mogla i prevenirati", zaključuje Picula.

Portal Analitika